🔴Izvorul Cociuba MareCA Oradea💚 0–11 (0–6)
⚽Victor Dobrescu 8′, Noah Farcaș 12′, 18′, 47′, 60′, Sergiu Ciocan 21′, 53′, Dávid Bóne 26′, 30′, Vlad Negruțiu 78′, Luca Gal 89′

🕔 Ora: 17:00
🏟️ Stadion: Comunal “Izvorul” (Cociuba Mare)
☁️ Vremea: Noros, 16°C
🏟️ Teren: Bun, moale pe alocuri
⚽️ Arbitri: Alin Crișan – Ludovic Zifceac și Giuliano Marchica (toți din Oradea)

👀 Observator AJF: Gheorghe Pirte (Oradea)

🔴Izvorul: 30. Fl. Zbârcea – 2. D. Milian, 20. C. Milian, 6. Bg. Chiricheu (C), 14. Fl. Dehelean (8. Sg. Tirla 80′) – 9. R. Igna, 11. P. Tîmp – 7. M. Birta, 17. A. Pașca, 13. D. Ștefan – 10. Bg. Laslău

🔄Rezerve neutilizate: – 16. Fl. Birta, 18. Ant. Roman
🗣Antrenor: Bogdan Chiricheu

💚CAO: 1. Ct. Har – 16. D. Pop, 2. Ad. Mal (6. D. Farcaș 46′), 22. C. Letan (C), 4. M. Abagiu – 88. I. Pop (21. A. Catana 46′) – 11. N. Farcaș (98. P. Torj 65′), 77. L. Criste (8. Vl. Negruțiu 65′), 17. D. Bóné (5. L. Gal 46′), 9. V. Dobrescu – 10. Sg. Ciocan

🔄Rezerve neutilizate: 12. M. Axente – 44. Lav. Păluț
🗣Antrenori: Ciprian Dianu, Cosmin Letan, Victor Dobrescu și Attila Váradi

Runda cu numărul trei a fost pentru Club Atletic Oradea una deosebit de propice, “alb-verzii” reușind o victorie en-fanfare pe terenul “lanternei roșii”, Izvorul Cociuba Mare. Cele trei puncte au fost acontate de orădeni la capătul unui succes conturat printr-o diferență de 11 goluri, astfel consemnându-se scorul rundei, dar și al campionatului, cel puțin de până acum.

PRIMA REPRIZĂ. SET LA ZERO

Repriza de debut a partidei disputate pe Stadionul Comunal “Izvorul” a curs într-o singură direcție, cu orădenii noștri punctând rapid și apoi constant, astfel că după o jumătate de oră de joc, tabela indica un neverosimil 0–6. Seria golurilor “atletice” a fost deschisă de Victor Dobrescu, care a reluat din apropiere, după o centrare de manual a lui Sergiu Ciocan (min. 8). După patru minute, Laurențiu Criste l-a găsit excelent în lateral dreapta pe Noah Farcaș, iar acesta a punctat a doua etapă la rând pentru CAO, cu un șut la colțul lung, asemănător celui din prima rundă. În min. 16, Dobrescu nu a mai reușit să cadreze, după o fază asemănătoare cu cea de la primul gol, centrarea venind acum de la Noah Farcaș. Două minute mai târziu, același Farcaș “fură” o minge repusă anapoda de portarul gazdelor, Florin Zbârcea, și îl lobează pe acesta, pentru 0–3. În min. 21, Sergiu Ciocan avea să spargă și el gheața, cu o reluare din prima, la colțul scurt, după centrarea aceluiași Farcaș, 0–4, apoi Dávid Bóne profită de o neînțelegere între Daniel Milian și goalkeeper-ul Zbârcea, pentru 0–5 (min. 26). Tot Bóne realiza dubla, patru minute mai târziu, după o trecere în viteză printre apărătorii gazdă, urmată de o reluare la colțul lung, 0–6. Până la pauză au avut și gazdele o ocazie, fostul nostru atacant, Bogdan Laslău, reluând cu capul peste poartă, de la colțul scurt, după un corner executat de pe partea stângă.

REPRIZA A DOUA. AVALANȘA GOLURILOR A CONTINUAT

CAO (cu trei schimbări efectuate la pauză) a început la fel de tare și partea secundă a duelului din sudul județului Bihor, Ciocan a executat un corner de pe partea dreaptă, defensiva cociubană a respins, dar doar până la Noah Farcaș, care a reluat senzațional cu stângul, de la aprox. 25 de m, direct în vinclu, 0–7 (min. 47). Izvorul a mai avut o tresărire de orgoliu prin Daniel Ștefan, care a scăpat din preluare de marcajul defensivei noastre, apoi a reluat alături, de la 16 m (min. 52). La faza imediat următoare, băieții noștri au taxat ferm îndrăzneala amfitrionilor, Darius Pop a centrat în 6 m, Ciocan a reluat cu capul defectuos, dar norocos, mingea scuturând plasa laterală, 0–8 (min. 53). În min. 60, Criste îl lansează în adâncime pe același Noah Farcaș, acesta îl driblează scurt pe Zbârcea, ieșit la 20 de m de propria poartă și trimite simplu, în plasă, 0–9. A urmat o bară a lui Victor Dobrescu, scăpat singur cu portarul cociuban (min. 64) și o reluare de puțin pe lângă a lui Darius Pop (min. 74), apoi după patru minute, Paul Torj și Sergiu Ciocan combină în viteză pe partea stângă, acesta din urmă centrează pe 11 m, de unde Vlad Negruțiu reia din prima, pe lângă “nefericitul” Zbârcea, 0–10. Luca Gal avea să închidă tabela în min. 89, cu un șut superb de la 20 m, care s-a oprit direct în plasa porții gazdelor, final 0–11.

După această demonstrație de forță, CAO urcă până pe locul 4 al clasamentului (loc de play-off), iar săptămâna viitoare primește acasă, la Paleu, vizita Victoriei Avram Iancu, sâmbătă de la ora 11:00, într-un meci la fel de important pentru îndeplinirea obiectivului, accederea în play-off.

✍️Autor: Ionuț Șereș