Club Atletic Oradea – 1. FC Gloria Bistrița 2–3 (0–0)

🕚 Ora: 17:00
🏟️ Stadion: Iuliu Bodola (Oradea)
☁️Vremea: Noros, 18°C
🏟️ Teren: Bun
⚽️ Arbitri: Claudiu Ștef (Târgu Mureș) – Ioan Humiță (Armeniș), Cristian Mureșan (Cavnic)
⚽️ Observatori: Ioan Papp (Carei) și Silviu Mocanu (Arad)

CAO: 1. Verdeș – 20. Cr. Copil, 27. Mintaș (6. Ad. Lazăr 81′), 23. D. Stan, 13. Ioviță – 15. R. Ardelean, 22. Letan (C) – 7. M. Hosu, 17. Blăgea (4. Panti 90+3), 11. C-tin. Roșu – 9. V. Dobrescu (30. Al. Lezeu 72′)

Rezerve neutilizate: 12. Ghețe – 8. M. Kovács, 10. D. Costea, 18. A. Iacob, 43. D. Torok, 88. Urbanowski
Antr. Florin Farcaș, Dorin Mihuț & Vlad Ghețe

Gloria: 1. Albuț – 7. Milandru (30. R. Bălan 85′), 4. Meșter, 27. Patca, 29. Vărărean – 15. Sulici, 10. Nalați, 17. Georgiță (6. Libong 72′), 24. Trifan – 21. Curtuiuș (18. Allasan 67′), 9. Stoianof

Rezerve neutilizate: 22. Sg. Mureșan 8. R. Suciu, 11. Chirlejan, 23. Cr. Mihali, 26. Runcan, 28. Burghele
Antr. Dănuț Matei, Dorel Zegrean & Aurel Nalați

Partida disputată ieri, 26 septembrie 2020, pe Stadionul Iuliu Bodola din Oradea, a pus față în față, Club Atletic Oradea (locul 9) și 1. FC Gloria Bistrița (locul 7), echipe aflate la egalitate, cu doar un punct adunat la capătul a două runde, astfel dorința de victorie fiind la cote înalte în ambele tabere.

Cele două cluburi se mai întâlniseră doar de două ori, și asta în vechea formulă organizatorică. Atunci, în timpul sezonului 1960–1961, „atleticii” dispuseseră de „alb-albaștri” cu 1–0 și 2–0, ascendentul moral părând a fi astfel de partea team-ului orădean, chiar dacă de atunci trecuseră aproape 60 de ani.

PRIMA REPRIZA. „ALB-VERZII” DOMINA COPIOS, LIPSESTE GOLUL

Cu o atitudine complet schimbată față de meciul disputat în Dealul Florilor, băieții noștri i-au luat tare pe bistrițeni, încă din primele momente, astfel că în min. 3 se consemna deja prima șansă de gol, atunci la o centrare a lui Cristian Copil din dreapta, Bogdan Mintaș relua cu capul spre poarta veteranului Călin Albuț, eternul goalkeeper „glorian” avea să fie însă la post. După alte 4 minute, Cosmin Verdeș repune mingea în joc până la căpitanul formației noastre, Cosmin Letan, acesta înaintează cu balonul la picior și apoi îl găsește ideal pe Marius Hosu, șeptarul orădean pătrunde până la 14 metri, de unde reia la o palmă pe lângă stâlpul din stânga al porții amplasate spre linia de tramvai.

CAO părea o echipă absolut descătușată, băieții antrenorilor Florin Farcaș și Dorin Mihuț aruncându-se din nou peste defensiva bistrițeană în min. 10, atunci arțăgosul Victor Dobrescu îl deposeda pe fundașul central Vlăduț Patca, după care expedia un șut bun la colțul lung, Albuț avea să fie din nou omul potrivit la locul potrivit. Partida a continuat cu formația „alb-verde” la timonă, mingea plimbându-se de câteva ori periculos prin careul mare al Gloriei, însă fără a putea fi expediată în poartă. În min. 28, „alb-albaștrii” dau o replică timidă, iar șutul de la 14 m a unui alt veteran, Ovidiu Stoianof, este reținut fără probleme de Verdeș.

În min. 36, același Verdeș repunea lung până la Dobrescu, iar nouarul formației noastre trimitea spectaculos de la 40 m, un șut ușor lobat, experiența aceluiași Albuț oprind însă tentativa orădeană. Până la finalul reprizei, Constantin Roșu l-a încercat și el pe goalkeeper-ul Gloriei, însă fără șanse de izbândă. La scurt timp fluierul centralului Claudiu Ștef anunța pauza, ocaziile multe, dominarea copioasă și cele 5-6 cornere avute anunțând doar lucruri bune pentru mitanul secund.

REPRIZA SECUNDA. ATUNCI CAND FOTBALUL TE PEDEPSESTE

Partea a doua a început total surprinzător, de la 0–1. În min. 47, căpitanul Gloriei, Adrian Nalați, executa o lovitură liberă din lateral dreapta, 30 de metri de poarta lui Verdeș, mingea ajungea în zona de 8 metri, de unde Stoianof, tatonat de Daniel Stan, o trimitea în colțul lung al porții noastre, după o reluare cu capul reușită dintr-un unghi dificil. După alte 3 minute, centralul  Ștef dicta o lovitură liberă de la 25 de metri, ușor lateral dreapta, același Nalați și-a așezat balonul, care avea ulterior să poposească liniștit în ațele porții nefericitului Verdeș, 0–2 și rumoarea se așternea pe Stadionul Iuliu Bodola.

Față de alte meciuri, când formația noastră favorită a arătat că este una aproape exclusiv de moral, acum atitudinea a fost diferită, astfel CAO nu a stat mult pe gânduri, iar cel care a dat semnalul revenirii a fost căpitanul Cosmin Letan, cu un șut bun de la 25 de metri. Au urmat minute bune de iureș ale „alb-verzilor”, iar în min. 62, la o centrare de pe partea dreaptă a lui Roșu, Pedro Vărărean făcea un henț clar, tușierul Mureșan semnalizează frenetic penalty, însă parcă amintind de vremurile în care echipa din Bistrița făcea legea prin fotbalul românesc, centralul Ștef se face că plouă (vorba aceea, dacă norii amenințători oricum se învârteau deasupra bătrânei arene orădene). Ce nu a prevăzut centralul a fost însă spiritul de luptă al copiilor Oradiei, astfel că din careul bistrițean mingea a ricoșat la Raul Ardelean, iar juniorul de 17 ani a prins o torpilă direct sub bara porții lui Călin Albuț,  1–2.

După doar 2 minute, Patrick Blăgea relua și el alături, din 6 metri, ocazie urmată de aproape 20 de minute de fotbal bun, însă tot cu formația „de pe Bodola” mai periculoasă, în special prin Victor Dobrescu, Marius Hosu și mai apoi prin nou intratul Alex Lezeu. În min. 81, autorul golului, Ardelean, mai prinde un șut bun, din 12–14 m, la rădăcina barei, aproape exasperant, același Albuț e la post însă, respingând greu în corner. După alte 2 minute, apărarea bistrițeană bâlbăie o minge pe 6 metri, aceasta ajunge la Alex Lezeu, care atent, o înțeapă pe lângă Albuț, 2–2. Cu galeria CAO răsunând din boxe și doza de adrenalină în vene, băieții noștri au plecat dezlânțuiți spre golul de 3–2, între timp de consemnat fiind și debutul lui Adrian Lazăr (n. 2000), fotbalist orădean, împrumutat pe un an de ASU Politehnica Timișoara. În min. 85, Marius Hosu ajunge în zona de 6 metri, unde e secerat evident de Claudiu Meșter, se aude fluierul arbitrului, bucurie pe banca gazdă și în tribună, Nalați îl ceartă intens pe apărătorul echipei sale, dar stupoare, același central întoarce faza și dictează simulare, plus un galben pentru jucătorul orădean.

Doar că ocaziile multe irosite aveau să se răzbune în cel mai amar mod cu putință, în ultimele minute de joc. Era min. 90+2, când dintr-un ricoșeu nefericit mingea ajungea la același Ovidiu Stoianof, cu multe kilograme în plus, dar mai parșiv ca în tinerețe, fostul divizionar A a înaintat nestingherit spre careul lui Cosmin Verdeș, care în zbuciumul jocului decidea să iasă neinspirat la 16 metri și să intervină prin alunecare, cartonaș galben și lovitură liberă de pe colțul careului de 16 m. Același Adrian Nalați și-a așezat liniștit balonul, după care a trimis un șut centrare în colțul lung, bară, gol, 2–3, min. 90+3, la scurt timp auzindu-se și fluierul lung al centralului, cu o prestație cel puțin modestă în partea a doua, dacă ne e permisă o opinie.

CONCLUZII

Club Atletic Oradea ratează din nou primele trei puncte, după un meci dominat cvasi-total, în care băieții noștri au arătat atitudine, iar formația ca atare un stil de joc plăcut ochiului, ofensiv. CAO joacă frumos însă punctele se lasă așteptate, „vampirii albaștri” înfingându-și colții decisiv prin contribuția a doi jucători emblematici lor, Adrian Nalați și Ovidiu Stoianof.

Rezultate (Liga a 3-a, Seria 10, Etapa 3)
CA Oradea – Gloria Bistrița 2–3 (0–0)
Progresul Șomcuta Mare – Sportul Șimleu Silvaniei 4–1 (20)
Someșul Dej – Minaur Baia Mare 0–2 (0–1)
Luceafărul Oradea – SCM Zalău 1–4 (1–0)