CA OradeaProgresul Șomcuta Mare 8–1 (4–0)
L. Ioviță 3′, 24′, 47′, 85′; M. Hosu 20′, 36′; Cl. Codoban 52′; C. Roșu 53′ / M. Parnău 50′

🕚 Ora: 17:00
🏟️ Stadion: Iuliu Bodola (Oradea)
☀️ Vremea: Senin, 18°C
🏟️ Teren: Bun
⚽️ Arbitri: Tudor Jurcă (Arad) – Mădălin Bulgărașu (Timișoara), Krisztián Tóth (Petrești-SM)
⚽️ Observatori: Vasile Rad (Arad) & Ciprian Trancă (Timișoara)

CAO: 1. Verdeș – 20. Cr. Copil (16. M. Kovács 66′), 93. Mintaș (6. L. Popa 53′), 23. D. Stan (5. Al. Popa 66′), 4. Panti – 8. Cherman (15. R. Ardelean 53′), 22. Letan (C) – 11. C-tin Roșu, 10. Codoban (30. Al. Lezeu 53′), 13. Ioviță – 7. M. Hosu

Rezerve neutilizate: 91. R. Bob – 3. Urbanowski, 31. Marina, 77. T. Cociș
Antr. Florin Farcaș, Dorin Mihuț & Vlad Ghețe

Șomcuta Mare: 23. Lovász (33. Roșiianu 11′) – 6. Rz. Lazăr (2. Domnița 46′), 5. B. Lazăr, 15. D. Simion – 20. Balmoș (C) – 13. Cz. Bud (18. Cupșa 58′), 7. Parnău, 10. Negreanu (14. P. Nemeș 46′), 3. Révész – 29. Zete, 9. Bîrle (11. Răduneață-Pop 46′)

Rezerve neutilizate: 8. Gherghel, 27. A. Tutuța
Antr. Cristian Bogdan

MARCLEAN SUSTINE CLUB ATLETIC ORADEA!

Spectacol fotbalistic de bună calitate pe Stadionul Iuliu Bodola, ieri, 10 aprilie 2021, zi în care echipa noastră de suflet, Club Atletic Oradea, a dispus de maramureșenii de la Progresul Șomcuta Mare cu halucinantul scor de 8–1. Prestația orădenilor, măcar din punct de vedere al echilibrului și concentrării avute pe parcursul celor 90 de minute, dar și ca poftă de gol arătată, ne-a adus aminte puțin de stilul naționalei germane, care nu obișnuiește să-și ierte prea des adversarii, mai ales când aceștia le oferă oportunități de gol.

PRIMA REPRIZA. DEBUT PERFECT, JOC CONTROLAT DE AI NOSTRI

Ambiționați să răzbune durerosul eșec de la Satu Mare, de săptămâna trecută, băieții noștri au început ca din tun, iar în min. 3, Claudiu Codoban a centrat impecabil de pe partea dreaptă, apoi juniorul Loren Ioviță, urcat în careul advers, a reluat cu capul din apropiere, 1–0. Au urmat momente de control ale formației orădene, care a părut că se impune în joc oarecum natural, fără să se omoare prea mult cu firea, apoi în min. 20, un alt junior, George Cherman a reușit o deposedare excelentă în 25 de m adverși, l-a servit ideal pe Marius Hosu, care a trimis la colțul lung, 2–0.

După alte patru minute, Cosmin Letan a trimis o diagonală spre Codoban, care a întors la 8-9 m, de unde același Ioviță a reluat pe colțul scurt, reușind să scuture plasa, drept vorbind, și cu largul concurs al portarului de rezervă, Iuliu Roșiianu, intrat în min. 11, în locul accidentatului Alexandru Lovász, 3–0. Au urmat alte acțiuni a celor echipați în „roș-albastru”, periculoși prin Hosu, după o centrare a neobositului Cristian Copil (min. 25), apoi prin Cherman (min. 26), tot Hosu (min. 34), respectiv Bogdan Mintaș (min. 35), ultimul luând la țintă bara din dreapta goalkeeper-ului maramureșean, după un corner executat de Constantin Roșu. După doar un minut, același Cherman l-a servit din nou pe Hosu, iar șeptarul orădean a îndeplinit o simplă formalitate, 4–0.

VIDEO CU GOLURILE PRIMEI REPRIZE

REPRIZA SECUNDA. ORADENII AU TAXAT APROAPE ORICE EROARE

Deși antrenorul oaspeților a mutat intens la pauză, realizând trei schimbări, șomcutenii s-au văzut neputincioși în fața unui adversar mai motivat ca niciodată, astfel în min. 47, același Ioviță a reușit hattrick-ul, îndeplinind o simplă formalitate la capătul unei faze construite de Roșu și Hosu, 5–0. În min. 50 avea să cadă și golul oaspeților, o execuție superbă, de la 35 de m, a fostului „luceafăr”, Mark Parnău, mingea oprindu-se sub transversala porții apărate de Cosmin Verdeș, prins ușor ieșit din poartă de execuția jucătorului oaspete, 5–1.

Nemulțumită de golul încasat, CAO a ținut să-și taxeze imediat adversarul, iar după numai un minut, Codoban l-a deposedat, în 6 m adversar, pe portarul Roșiianu, trimițând apoi balonul în poarta goala, 6–1. Șomcutenii au pus din nou mingea la centru, însă „atleticii” au reintrat în posesie, Hosu a reluat din lateral stânga, portarul „progresist” a respins în 6 m, de unde, Roșu a împins mingea în plasă, 7–1. Ținând cont de minutul și scorul partidei, CAO ar fi putut merge chiar spre închiderea setului doi, dar Progresul a tras din dinți pentru a mai echilibra partida, iar antrenorul Florin Farcaș a dat șansa și mai tinerilor membri ai lotului să evolueze, astfel în ultimele 24 de minute, CAO a avut pe teren nu mai puțin de 6 juniori, iar cei patru fundași (Kovács, L. Popa, Al. Popa și Panti) au însumat împreună 71 de ani.

Până la final, Alin Panti a urcat frumos în flancul stâng, a făcut o ușoară fentă, apoi a trimis pe cadrul porții, Roșiianu a fost însă la post (min. 68). În min. 83, oaspeții au primit destul de ușor o lovitură de la 11 m, însă același Parnău a fost ghicit de Verdeș, care a parat cu un reflex de senzație. După alte trei minute, Alex Lezeu i-a pasat pe culoar lui Ioviță, iar noul mijlocaș stânga al „atleticilor” a confirmat încă o dată inspirația antrenorilor Florin Farcaș și Dorin Mihuț, punctând pentru 8–1. Până la final, omniprezentul Ioviță a reluat peste din 4 m (min. 88), iar Hosu a trimis pe lângă (min. 90), ambele acțiuni plecate de la două pase bune a lui Lezeu.

VIDEO CU GOLURILE REPRIZEI SECUNDE

CONCLUZII. LUPTA CONTINUA

Victorie fără dubii obținută de trupa „de pe Crișul Repede”, victorie dedicată memoriei celui care a fost Paul Popovits și trei puncte care ne mențin într-o luptă pentru locul secund cu cei de la SCM Zalău, de care ne despart trei puncte, dar și un dezavantaj însemnat, cel al meciurilor directe. Etapa viitoare, „alb-verzii” au parte de cea mai scurtă deplasare a sezonului, dar totodată și de un meci deosebit de dificil, un veritabil derby al Bihorului, împotriva celor de la CSC Sânmartin.

Rezultate (Etapa 15, sâmbătă, 10 aprilie)
CA Oradea – Progresul Șomcuta Mare 8–1 (4–0)
SCM Zalău – Gloria Bistrița 2–1 (1–1)
Luceafărul OradeaSportul Șimleu Silvaniei 1–3 (0–1)
Someșul DejCSM Satu Mare 5–0 (2–0)
Minaur Baia MareCSC Sânmartin 4–1 (2–0)