⛅Vremea: Senin, 23°C
🏟️Teren: Bun, denivelat pe alocuri
⚽️Arbitri: Andrei Bulzan – Ludovic Zifceac și Alexandru Bogdănel (toți din Oradea)
👀 Observator AJF: Gheorghe Pirte (Oradea)

🟣Cociuba: 30. Fl. Zbârcea – 5. R. Igna (20. C. Milian 71′), 6. Bg. Chiricheu, 16. Ov. Cojocaru, 2. D. Milian – 3. Al. Laza, 8. Cl. Birta – 7. A. Șut (14. Fl. Vesa 71′), 10. Bg. Laslău (C) (22. Sg. Tirla 90′), 15. M. Vesa – 13. D. Ștefan (9. D. Bodean 60′)

🔄Rezerve neutilizate: –
🗣Antrenor: Bogdan Chiricheu

💚CAO: 30. D. Negrea – 88. L. Mănoiu (25. A. Morar 56′), 22. Vl. Jiroș, 4. M. Abagiu (C), 5. Vl. Naghi (21. A. Catana 75′) – 8. D. Farcaș (77. L. Criste 81′), 14. Ov. Ienciu – 11. N. Farcaș (16. D. Pop 56′), 3. Vl. Spiridon (7. R. Pădurean 46′), 10. Sg. Ciocan – 97. Á. Waritz

🔄Rezerve neutilizate: 12. Rob. Bodea – 6. Al. Panc
🗣Antrenor: Dragoș Căvășdan

Băieții pregătiți de Dragoș Căvășdan au reușit o nouă victorie, a șasea consecutivă în faza play-out-ului, după ce s-au impus cu 0–3 pe terenul ultimei clasate, Izvorul Cociuba Mare, la capătul unui meci mai dificil decât ar fi spus calculele hârtiei.

PRIMA REPRIZA. DOMINARE CVASI-TOTALA, GOL LIPSA

Favoriții noștri nu au făcut o primă repriză prea grozavă la Cociuba Mare, dar cu toate acestea au dominat întâlnirea, ratând câteva șanse mari de a se desprinde pe tabela de marcaj, ceva mai timpuriu decât aveau în cele din urmă să reușească. Prima ocazie notabilă am consemnat-o în min. 19, când Sergiu Ciocan l-a lansat excelent pe Vlăduț Spiridon, în banda stângă, acesta a pătruns în careu, dar a trimis balonul doar în plasa laterală. Au urmat la rând, Noah Farcaș (min. 23), cu un șut bun din partea dreaptă, parat greu de Florin Zbârcea și Sergiu Ciocan (min. 27) cu o lovitură liberă de la aprox. 25 de m, ce a trecut de puțin peste transversală.

Noah Farcaș a mai trimis o dată din lateral dreapta, spre colțul lung, dar mingea a ocolit spațiul porții (min. 33), apoi căpitanul Mario Abagiu a ratat două ocazii monumentale, reluând cu capul la două cornere consecutive, de pe partea dreaptă, dacă prima minge a trecut alături (min. 38), cea de-a doua a fost salvată de pe linia porții de juniorul Ovidiu Cojocaru (min. 39). Până la finalul primului mitan, Ciocan a trimis periculos din lovitură liberă lateral dreapta, mingea deviată i-a pus probleme lui Zbârcea, care a parat însă într-un final (min. 42), apoi antrenorul-jucător al gazdelor, Bogdan Chiricheu a trimis în brațele lui David Negrea, din lovitură liberă de la 25 de m.

REPRIZA SECUNDA. IZVORUL A PRINS CURAJ, PUNCTELE AU VENIT LA ORADEA

Văzându-se scăpați ca prin urechile acului, cociubanii au ieșit la contraatac, iar în min. 48, Daniel Ștefan era să “detoneze bomba”, dar reluarea sa a fost respinsă salvator de David Negrea. După doar trei minute, nou-intratul Robert Pădurean s-a despins din marcajul defensivei gazdă, a trecut și de portar, dar nu a prins spațiul porții, mingea fiind ușor deviată. Din cornerul rezultat, Ákos Waritz avea să deschidă scorul, cu o lovitură de cap din 6 m, aplicată inteligent la centrarea de manual a lui Sergiu Ciocan, 0–1 (min. 52).

Sarabanda ratărilor “atletice” avea să continue în min. 64, când același Ciocan a lovit în plin transversala, cu o execuție de la 30 de m, după alte nouă minute, același decar al echipei noastre avea să lovească aceeași bară, acum după o minge lobată, dar Robert Pădurean, atent pe respingere, avea să majoreze avantajul, 0–2. La poarta cealaltă, Negrea avea să se remarce cu o nouă intervenție proverbială, la reluarea lui Claudiu Birta din 8-9 m (min. 78), iar după doar un minut, Ovidiu Ienciu a fost aproape de un gol de kinogramă, de la centrul terenului. Într-un final, “alb-verzii” aveau să reușească și cel de-al treilea gol, după o fază lucrată de Robert Pădurean și Laurențiu Criste, respectiv finalizată de Sergiu Ciocan, din apropiere, final 0–3.

✍️Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: CA Oradea