Cronica. A treia victorie la rand

Forma foarte bună pe care o traversează în această perioadă jucătorii de la CAO 1910 Oradea s-a demonstrat și vineri după-amiază, când trupa pregătită de Florin Fărcaș a obținut cea de-a treia victorie consecutivă pe teren străin.

Orădenii au evoluat de această dată la Cluj, în compania echipei secunde a clubului campion, CFR.

Cu toate acestea, după un joc foarte bun, mai ales în repriza a doua, CAO s-a impus cu scorul de 2-1, adăugându-și încă trei puncte importante în clasament, fapt care, cel puțin până la celelalte partide ale etapei, programate sâmbătă de la ora 14, a urcat-o pe primul loc în Seria a 10-a.

Orădenii au început foarte motivați meciul, și-au creat două bune ocazii, prin Gheorghiță și Hosu, dar cel care a deblocat scorul a fost Florin Chitaș, care în minutul 32 a înscris, după o preluare pe piept la 18 metri și un șut în vinclu, în stânga portarului.

S-a intrat la vestiare cu 1-0 pentru CAO, dar și în repriza a doua tot orădenii au intrat mai bine în joc și, la doar trei minute de la reluare, Marius Hosu a fost foarte aproape de a înscrie, dar reluarea lui cu capul, după o centrare a lui Gheorghiță, a dus mingea în transversală. Nu au trecut decât două minute și, după un șut respins de portar, Constantin Roșu, aflat la 7 metri, a trimis cu latul peste poartă.

Cum se întâmplă de multe ori că ocaziile se răzbună, în minutul 53 gazdele au reușit să egaleze, după o minge în diagonală trimisă peste apărarea bihoreană, minge care a ajuns la Vlad Fărcașan, cel care, astfel, a scăpat singur cu portarul Barabaș și l-a lobat pe acesta, restabilind egalitatea, 1-1.

Golul primit nu a afectat însă foarte tare echipa orădeană, care a revenit rapid la ritmul impus în prima repriză, dar și în debutul celei de-a doua, iar în minutul 58, după o pasă a lui Chitaș, Hosu, aflat singur cu portarul, a tras, dar goalkeeperul gazdelor Pânzariu a reușit să respingă cu piciorul.

Elevii antrenorului Florin Fărcaș au continuat însă să atace, iar în minutul 75, Chitaș a intrat în suprafața de pedeapsă, a driblat doi adversari și a trimis mingea la Hosu, care din colțul careului mic a înscris, readucând echipa CAO în avantaj. Din acest moment, orădenii au știut cum să controleze disputa astfel încât să-și apropie victorie. Deși au mai avut ocazii, acestea nu au fost mari, iar jocul s-a încheiat cu scorul de 1-2, rezultând o victorie importantă pentru bihoreni, care au totalizat acum 23 de puncte și, cel puțin temporar, au urcat pe prima poziție a clasamentului.

Declarație Florin Fărcaș, antrenor principal CAO:

„Felicit jucătorii pentru acest rezultat și pentru jocul prestat. Am întâlnit un adversar calitativ din punct de vedere fotbalistic, cu o tehnică foarte bună. Am reușit să blocăm acțiunile lor destul de departe de poarta noastră. Am pus presiune pe tot parcursul jocului, pentru a ne asigura liniștea și siguranța jocului. Sigur că am fost puțin dezamăgit de lipsa de inspirație și concentrare pe faza ofensivă, pentru că am avut patru ocazii foarte mari, pe care nu le-am fructificat. Este al treilea meci consecutiv câștigat în deplasare, în compania unor adversari buni, incomozi. Pentru aceasta nu pot decât să-i felicit încă o dată pe băieți”.

CFR II Cluj – CA Oradea 1–2 (0–1)

Au marcat: Vlad Fărcășan (min. 53) / Florin Chitaș (min. 32) și Marius Hosu (min. 75)

CFR II: Pânzariu – Fărcășan, D. Popșa, Sg. Luca, Ad. Ilie – Haiduc (min. 83 Urcan), T. Lucaci, R. Silaghi, D. Stănilă (min. 60 Bucică), R. Andronic (min. 46 D. Celar) și G. Gondiu (min. 73 Pleșa). Antrenor: Alin Minteuan

CAO: Barabaș – R. Gunie, C. Letan, D. Stan, L. Ioviță – A. Gheorghiță (min. 87 M. Kovacs), R. Ardelean (min. 79 D. Cîrjan), G. Cherman, C. Roșu (min. 70 D. Marina) – Fl. Chitaș (min. 79 Al. Lezeu) – M. Hosu (min. 87 Fl. Porumb). Antrenor: Florin Farcaș
Arbitri: Alexandru Gornic – Andrei Pantea, Andrei Pîslaru (toți din Arad)

În etapa viitoare, CAO 1910 Oradea va juca pe teren propriu, sâmbătă, 13 noiembrie, în compania celor de la Someșul Dej. Va fi prima partidă acasă pentru CAO, după o lună de zile, timp în care a evoluat tot în deplasare.