🙋‍♂️Arbitri: Adrian Pop – Sergiu Cearnău și Dan Bronț (toți din Oradea)

💚CAO: 1. Ct. Har – 88. L. Mănoiu (7. D. Pop 69′), 14. Ov. Ienciu (6. Al. Panc 59′), 22. Vl. Jiroș, 5. Vl. Naghi – 21. Cr. Jurcuț, 77. R. Pohl (8. A. Haș 46′), 44. Seb. Zádori (C) – 11. R. Gergely, 9. Á. Waritz (20. Ed. Tămaș 59′), 10. Sg. Ciocan

🔄Rezerve: 43. M. Reynolds – 25. P. Fadnis
🗣Antrenori: Imre Lukács și Attila Váradi

⚒️Ștei: 1. I. Parasca – 10. D. Gheban (13. A. Laza 68′), 16. Cr. Bilă, 5. R. Berce, 3. A. Gruie – 19. G. Bogdan (C), 2. L. Junc (18. P. Ienciu 82′) – 8. Al. Clepcea (4. Al. Iștfan 59′), 11. A. Prața (9. D. Briciu 68′), 14. Ct. Mândru (15. S. Balaj 82′) – 7. I. Oncică

🔄Rezerve: – 6. P. Varga, 17. Al. Moruț
🗣Antrenori: Voicu Popa și Sandu Balaj

Meci bogat în faze de poartă la Paleu, între liderul Club Atletic Oradea și penultima clasată, CSO Ștei. Deși ocazii au fost de ambele părți, “alb-verzii” nu au dat vreun moment senzația că ar putea pierde din mână partida cu “minerii”, deși staff-ul nostru tehnic a acordat șansa de a juca și fotbaliștilor utilizați mai puțin până acum, încercare iată, dovedită a fi de succes.

PRIMA REPRIZA. ORADENII MAI INCISIVI

Prima ocazie a partidei le-a aparținut oaspeților, care au început dezinvolți, astfel, chiar în primul minut de joc, Andrei Prața i-a trimis lui Ionuț Oncică, acesta a pătruns în viteză, iar de la 14 m, lateral stânga a reluat peste poarta apărată de Cătălin Har. Replica liderului la zi din Seria Sud a venit șapte minute mai târziu, căpitanul Sebi Zádori a șutat înșelător, din lovitură liberă de la 30 de m, mingea a prins pământul chiar în fața lui Ianis Parasca, dar tânărul goalkeeper șteian a reușit să respingă, cei drept cu destulă dificultate. Favoriții noștri aveau să deschidă scorul după un sfert de oră de joc, Sergiu Ciocan a șarjat pe linia de 20 de m, apoi a trimis la poartă, din zonă centrală, mingea a prins din nou gazonul umed, în fața nefericitului Parasca, dar acum intervenția sa nu a mai fost suficientă, mingea oprindu-se în plasă, 1–0.

În min. 23, Róbert Gergely l-a întins serios pe portarul șteian, cu un șut de la 25 de m, sub transversală, apoi oaspeții au replicat prin Alex Clepcea, care nu a reușit să cadreze din 6-7 m, după o centrare venită de la experimentatul Cătălin Mândru. “Atleticii” aveau să-și dubleze avantajul prin Vlad Jiroș, pentru prima dată titular în acest sezon, care a reluat cu latul din 6 m, o minge venită din corner, de pe partea dreaptă, de la decarul Sergiu Ciocan, 2–0. Un minut mai târziu, “alb-albaștrii” puteau reintra în joc, prin Dacian Gheban, care a trimis înșelător cu pământul, de la aprox. 20 de m, dar Cătălin Har a răspuns cu un reflex salvator. Ultimele ocazii importante ale primei reprize i-au aparținut liderului, prin Sergiu Ciocan, blocat de tânărul Parasca, în min. 40, apoi în min. 43, decarul nostru nereușind să prindă cadrul porții din 6 m, după o cursă bună a lui Lucian Mănoiu, din partea dreaptă.

REPRIZA SECUNDA. VICTORIE CONTURATA RAPID

Victoria s-a conturat totuși destul de rapid, în primele 20 de minute ale părții secunde. În min. 53, Gergely a tras primul semnal de alarmă pentru oaspeți, cu un șut de la 20 de m, peste transversală, ca după patru minute Ciocan să ducă tabela la scor de neprezentare, implicit reușind dubla personală, în această dispută, după ce a dejucat excelent jocul la offside al defensivei oaspete și a fructificat cu sânge rece balonul trimis de Mănoiu, inteligent, peste liniile adverse. În min. 59, Gergely avea să-și treacă și el numele pe lista marcatorilor, cu un șut la colțul lung, din interiorul careului, după o lovitură liberă executată repede de căpitanul Zádori, care l-a servit astfel ideal, 4–0. În min. 63 avea să-și treacă numele pe lista marcatorilor și antrenorul-jucător Andrei Haș, care a punctat cu un șut la colțul lung, din limita careului de 6 m, după o acțiune superbă, creată împreună cu Róbert Gergely, 5–0.

Ultimele 20 de minute ale disputei de la Paleu au fost mai interesante decât se anunțau, cu ocazii mari la ambele porți și două goluri reușite de “mineri”. În min. 73, Darius Pop dezvoltă o acțiune rapidă în partea dreaptă, centrează din 6 m, dar Ciocan trimite peste, ratare rarisimă de a închide “setul” și totodată de a realiza hattrick-ul. La poarta cealaltă, Cătălin Mândru execută sigur un penalty obținut după o intrare, să spunem energică, a lui Zádori, 5–1. La doar un minut distanță, Ciocan bate un corner de pe partea dreaptă, Alex Panc se înalță pe 6 m și trimite cu capul, peste poartă, ulterior, în replică, oaspeții au două ocazii mari, prin Daniel Briciu, blocat senzațional de Cătălin Har (min. 77 și 78), la a doua ocazie, mingea este respinsă în bara laterală, iar Vlad Naghi, atent, îndepărtează pericolul. Patru minute mai târziu, același Briciu trimite în adâncime pentru Ionuț Oncică, care îl depășește în viteză pe Har, ieșit la 20 de m și trimite apoi în poarta rămasă goală, 5–2. Spre final, Ciocan a mai fost blocat o dată de tânărul Parasca, în aprox. 8-10 m, astfel că tabela a rămas blocată la scorul de 5–2, scor final.

Săptămâna viitoare, Club Atletic Oradea se va deplasa pe terenul ultimei clasate, Izvorul Cociuba Mare, echipă fără punct câștigat în această ediție de campionat.

✍🏻Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: Teo Biriș (bihon.ro)