Cronica. Victorie in Dealul Florilor

Penultima etapă a fazei play-off a Ligii a III-a a programat să se întâlnească sâmbătă, la Baia Mare, pe Stadionul Viorel Mateianu, cele mai bune echipe din Seria a 10-a, Minaur din localitate și CAO 1910 Oradea, formații care erau deja calificate pentru barajul de promovare.

După ce în anterioarele patru partide din acest sezon cei de la Minaur s-au impus de fiecare dată în fața trupei orădene, a sosit acum momentul revanșei și elevii antrenorului Florin Fărcaș au învis echipa băimăreană chiar la ea acasă, cu scorul de 2-0.

Jocul a fost tranșat încă din prima repriză, atunci când s-au înscris ambele goluri. Mai întâi a marcat Andrei Gheorghiță, în minutul 20, când acesta l-a învins pe portarul gazdelor cu un șut de la 14 metri, la colțul lung.

Peste alte 14 minute, în minutul 34, orădenii și-au mărit avantajul pe tabelă, după ce Raul Ardelean a fructificat din careu o centrare venită de la Răzvan Gunie.

La pauză s-a intrat cu 2-0 pentru orădeni, iar, deși în partea a doua gazdele au încercat să revină pe tabelă, ei nu au reușit să înscrie nici golul de onoare, astfel că jucătorii de la CAO au obținut o dulce victorie înaintea meciurilor de baraj, dar și înaintea derby-ului local, cu Lotus, care va avea loc săptămâna viitoare.

Minaur Baia Mare – CA Oradea 0–2 (0–2)

Au marcat: Andrei Gheorghiță (min. 20) și Raul Ardelean (min. 34)

Minaur: Băilă – D. Simion (min. 46 M. Lazăr), Mondragon, C. Jucan, Potcoavă, Donca, Gneba, P. Petre (min. 54 V. Chinde), D. Matei (min. 29 M. Petran, min. 54 Sg. Ciocan), Văsălie (min. 46 Gh. Gondiu) și C. Stanciu. Antrenor: Ciprian Danciu

CAO: R. Bob – C. Jurj, D. Lupșe, D. Stan, M. Kovacs, R. Ardelean (min. 89 R. Săutiuț), D. Cîrjan (min. 84 Al. Popa), R. Gunie, A. Gheorghiță (min. 64 Fl. Chitaș), Ad. Popa (min. 89 A. Chindlea) și M. Ion (min. 64 Sg. Jurj). Antrenor: Florin Farcaș

Au arbitrat: Szabolcs Kovacs (Carei) – Krisztian Toth (Petrești – Satu Mare) și Zsolt Kopriva (Carei)

În cealaltă partidă din penultima etapă a play-off-ului Seriei a 10-a a Ligii a III-a, la Sânmartin, pe Stadionul Comunal, Lotus Băile Felix s-a impus tot cu 2-0, în fața clujenilor de la Someșul Dej.

De asemenea, în Seria a 9-a, CS Hunedoara, adversara echipei CAO de la baraj, s-a impus sâmbătă cu 3-0 în fața formației Metalurgistul Cugir. Și acolo s-au întâlnit primele două echipe din serie.

De menționat că CS Hunedoara nu a pierdut niciun meci oficial în acest sezon.

Meciurile de baraj cu hunedorenii vor avea loc pe 25 și 28 mai, dar până atunci, weekend-ul viitor, băieții de la CAO vor disputa, la Stadionul Municipal „Iuliu Bodola”, ultimul joc din play-off-ul Seriei a 10-a, cu Lotus Băile Felix.