Crișul Aleșd – Club Atletic Oradea 1–2 (0–1)

🕚 Ora: 12:00
🏟️ Stadion: Crișul (Aleșd)
️Vremea: Senin, 12°C
🏟️ Teren: Mediu, denivelat
⚽️ Arbitri: Daniel Tocuț (Oradea) – Radu Bandula (Oradea), Valentin Zah (Oradea)
⚽️ Observator: Gheorghe Rusu (Șuncuiuș)

Aleșd: 33. S. Țîrtea (C) – 3. Batari, 6. Teușdea, 15. Mărghitaș (13. Fogarasi 71′), 9. I. Raț – 8. Gavriluț, 7. Z. László – 14. Buda, 4. Vl. Țap, 18. Todor – 11. Ad. Horvath

Rezerve neutilizate: 1. L. Tătar – 16. Pascar, 17. Crăciune
Antr. Ciprian Fogarasi & Mihai Lele

CAO: 12. Ghețe – 20. Cr. Copil (43. Torok 90+2′), 22. Letan, 4. Panti, 13. Ioviță – 8. Haș (C), 88. Tenche (11. Balog 46′) – 10. D. Costea (6. Ș. Man 46′), 30. Lezeu (17. Blăgea 76′), 19. Sg. Ciocan – 21. Gânțe

Rezerve neutilizate: 1. Herman – 18. A. Farcaș, 27. Negruțiu
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

Turul sezonului 2019–2020 se apropie cu pași repezi de final, iar odată consumată penultima rundă, Club Atletic Oradea continuă să rămână liderul autoritar al diviziei de top bihorene, cu 14 victorii din tot atâtea posibile. Însă succesul cu numărul 14 a venit mult mai greu decât sugerau calculele hârtiei că ar trebui să se întâmple, Crișul din Aleșd fiind aproape de a-și primi titlu de „complex” al team-ului „alb-verde”, după o nouă partidă pe muchie de cuțit, ce a adus aminte suporterilor prezenți de înfrângerea cu 1-2, înregistrată în primăvara acestui an.

Ajunsă între timp pe locul 15 din 16, cu cinci înfrângeri consecutive și în mare foame de puncte, Crișul a încercat o fragmentare a jocului încă de la început, folosind o tactică cu multe mingi lungi spre vârfuri și dueluri unu la unu ce pe alocuri au sfidat limita regulamentului. De cealaltă parte, echipa noastră favorită a părut să intre ușor deconectată de la miza jocului, seria lungă de victorii, dar și absența golgheterului Marius Hosu (accidentat) fiind printre factorii de influență existenți. Astfel ritmul de joc din debutul meciului nu a impresionat, prima acțiune mai coerentă fiind notată abia în minutul 26, atunci gazdele reușind să reia cadrat de la 18 metri, prin mijlocașul Vlad Țap, execuția destul de moale însă, la firul ierbii, nepunându-i probleme experimentatului Vlad Ghețe.

Această primă acțiune mai legată a dat însă curaj „alb-albaștrilor”, care după numai un minut îl testau din nou pe goalkeeper-ul formației noastre, atunci, o lovitură liberă executată de același Țap a ricoșat din zid până la Zoltán László, fostul jucător al CAO, expediind o minge direct din vole, din nou însă fără mari emoții pentru Ghețe. Gluma părea însă că se îngroașă peste alte două minute, când forcingul gazdelor era la un pas să dea roade, atunci, arțăgosul vârf de atac Adrian Horvath finaliza de la aproximativ 8-9 metri, însă pe lângă stâlpul din dreapta al porții „orădene”. Prinsă în hora inițiată de amfitrioni, CAO s-a dezmeticit destul de greu, prima ocazie mai însemnată la poarta lui Sebastian Țîrtea venind abia în minutul 34, când, tânărul Patrick Gânțe a câștigat un duel la marginea careului mare, trimițând apoi spre colțul lung și punându-l la treabă pe portarul aleșdan. Peste alte patru minute, același Gânțe a insistat pentru o minge în careul advers, și-a pus în valoare fizicul pentru a câștiga duelul cu apărătorii Crișului, după care, de la limita careului de 6 metri a întors mingea excelent pentru Alex Lezeu, acesta șutând  „cu sete” de la 13-14 metri, direct sub transversala porții lui Țîrtea, 0-1.

A doua parte debuta cu tricourile „roș-albastre” în ofensivă, iar în minutul 64 Gânțe relua cu capul periculos, la un corner executat de căpitanul Andrei Haș. Imediat după această fază, Crișul a scăpat pe contraatac, Horvath a preluat o minge la 22-23 de metri de poarta noastră, a pătruns în careul de 16 metri, tatonat fiind de Cosmin Letan, și după ce a fost aproape de a fi blocat de Vlad Ghețe la limita careului mic, acesta a reușit să reintre în posesia mingii, să se întoarcă și să trimită într-un final mingea în plasă, 1-1 și primul gol încasat de Club Atletic Oradea după trei runde de victorii imaculate.

Bucuria gazdelor a durat însă doar două minute, pentru că în minutul 67, Șerban Man expedia un trasor asemănător celui din meciul cu Foresta Tileagd, doar că acum din laterala dreaptă a careului mare, mingea a izbit stâlpul din dreapta lui Țîrtea, ricoșând mai apoi la Gânțe, care, din 5 metri adverși, a îndeplinit o simplă formalitate, 1-2. Crișul nu avea însă să renunțe, iar după doar un minut Țap trimitea periculos din lovitură liberă, 23 de metri ușor lateral stânga, Ghețe fiind însă din nou la post. Până la final gazdele au mai creat pericol la câteva incursiuni a lui Vlad Todor sau Adrian Horvath, gruparea „de pe Bodola” replicând prin Sergiu Ciocan (min. 76), Patrick Gânțe (min. 84), respectiv Patrick Blăgea (min. 90+1).

Scor final 1-2, o victorie grea, muncită, în fața unui adversar incomod (probabil mai incomod decât ne-am fi așteptat) și care ne-a făcut să transpirăm serios pentru toate cele trei puncte. Cu toate acestea la final putem consemna o nouă victorie pentru formația noastră favorită, urmând ca săptămâna viitoare, sâmbătă, 30 noiembrie, pe stadionul Iuliu Bodola, începând de la orele 11:00, Club Atletic Oradea să primească vizita fostei divizionare terțe, Bihorul Beiuș. Trupa din Depresiunea Beiușului, echipă de mare tradiție în județul nostru, se află și ea în grea suferință în acest sezon, având totuși trei rezultate pozitive în ultimele trei runde. Aceasta va fi ultima etapă a turului și ultimul meci oficial din anul calendaristic 2019, așa că familia CAO vă invită stimați microbiști pentru a-i susține, aplauda și totodată a vă lua la revedere (până la primăvară) de la jucătorii ce au făcut cinste prin evoluțiile lor orașului Oradea.

*La juniori, Crișul Aleșd (3) – Club Atletic Oradea (1) 0–3.