CSC Sânmartin II – Club Atletic Oradea 0–4 (0–1)

🕚 Ora: 14:00
🏟️ Stadion: Nova (Cordău)
☀️ Vremea: Senin, 20°C
🏟️ Teren: Foarte rău; denivelat și înclinat
⚽️ Arbitri: Narcis Lascău (Oradea) – Marius Matica (Oradea), Alex Beleneși (Oradea)
⚽️ Observator: Horia Buz (Oradea)

CSC II: 33. Bițiș – 3. Al. Varodi, 9. Fl. Lazăr, 6. P. Ardelean (C), 2. Șendruțiu – 19. D. Morna, 18. Slv. Ciocan – 8. Bala, 99. Botiș (88. H. Ardelean 77’), 23. V. Naghi (15. Bughi 84’) – 28. Mitra (7. M. Nuțiu 20’)

Rezerve neutilizate: 1. Igna – 10. T. Cheregi, 11. M. Marian, 17. T. Nuțiu
Antr. Ovidiu Morna

CAO: 12. Ghețe – 6. Man (10. Costea 62’), 22. Letan, 23. D. Stan, 4. Panti – 8. Haș (C) (88. Tenche 66’), 15. R. Ardelean – 20. Copil, 30. Lezeu (11. Balog 68’), 19. Sg. Ciocan (13. Ioviță 71’) – 7. Hosu

Rezerve neutilizate: 1. Herman – 17. Blăgea, 21. Gânțe
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

A opta rundă a celui de al patrulea eșalon a adus o nouă deplasare pentru formația „alb-verde”, de data aceasta la Cordău, unde dădea piept cu satelitul clubului de Liga III, CSC Sânmartin. Pe un teren ce, cu greu, poate fi numit „de fotbal”, în fața unui adversar contondent și a unui public ostil, CAO s-a descurcat onorabil, dominându-și oponentul și impunându-se în final la un scor ce nu lasă loc de prea multe interpretări.

Încă din primele minute, formația „de pe Crișul Repede” s-a instalat la timona jocului, Sergiu Ciocan trimițând de puțin alături în minutul 4, ca mai apoi,  după alte patru minute, Marius Hosu să reia spre colțul lung, doar intervenția fundașului stânga Sergiu Șendruțiu salvând trupa de lângă Băile Felix de la încasarea unui gol timpuriu. Partida a continuat  cu aceeași echipă orădeană la conducerea disputei, gazdele încercând să surprindă doar pe contraatac, însă acțiunile lor ofensive au rămas la stadiul de „încercări”, fiind prea timide și previzibile pentru a pune probleme reale defensivei noastre sau goalkeeper-ului Vlad Ghețe. Se scurseseră aproape 20 minute din această dispută, când același Ciocan a recuperat excelent o minge la mijlocul terenului, a trimis mai departe pentru Alex Lezeu, care l-a găsit bine plasat pe Raul Ardelean, în lateral stânga, acesta a centrat în forță în cinci metri, de unde cu largul concurs al portarului David Bițiș, Hosu a reușit să înțepe balonul, pentru al 16-lea său gol stagional, respectiv 0-1.

Până la pauză, jocul pozitiv al formației „de pe Bodola” a fost răsplătit cu noi ocazii, Cristian Copil a fost foarte aproape de un gol antologic, la o centrare direcționată (și) de vânt spre colțul lung (min. 27), apoi, un minut mai târziu, Ciocan l-a testat pe portarul gazdă cu o lovitură liberă de la 26-27 m, reținută de acesta din urmă, ca peste alte două minute, Lezeu să centreze și el bine în șase metri, de unde însă Hosu, flancat de experimentații Florin Lazăr și Petre Ardelean, să trimită cu capul alături. Același Lezeu avea să-l testeze până la pauză pe Bițiș cu o execuție curajoasă din drop, de la aproximativ 22 m, mingea a fost însă reținută de tânărul portar sânmartinean.

În mitanul secund, CAO și-a păstrat intențiile ofensive, iar în min. 58, o centrare a lui Copil din partea dreaptă a fost deviată periculos spre colțul scurt de Alin Panti, însă portarul sânmartinenilor a fost din nou la post. Din cornerul rezultat avea însă să „se nască” golul doi, centrarea lui Ciocan era prelungită de Șerban Man până la același Panti, care, urcat în avanposturi, punea bine capul din 5 m și direcționa mingea în plasa porții CSC-ului, 0-2, în ciuda atmosferei total ostile create de gazde atât în teren, cât și în afara lui.  În continuare, „atleticii” au creat pericol prin același foarte implicat Ciocan, al cărui șut a trecut razant pe lângă cadrul porții adverse, iar în min. 83, Darius Costea a pătruns excelent în viteză din lateral dreapta în suprafața de pedeapsă a amfitrionilor, unde a fost „secerat” de Alex Varodi, centralul Narcis Lascău indicând, fără ezitare, punctul cu var. Experimentatul Cosmin Letan și-a asumat executarea loviturii de pedeapsă, transformând fără emoții, 0-3. Până la final jocul nu a mai adus ocazii importante, dar în min. 90, golgheterul echipei, Marius Hosu, a reușit o preluare bună la marginea careului mare, urmată de un dribling scurt și un șut la colțul lung, fără speranțe pentru același David Bițiș, 0-4.

Așadar o nouă victorie la scor pentru formația noastră favorită, care își menține parcursul impecabil și după această rundă, urmând ca etapa viitoare, sâmbătă, 19 octombrie, de la ora 11:00, să primească pe teren propriu vizita Olimpiei Salonta, echipă ce a reușit să lege trei victorii consecutive, în ultimele trei etape. De altfel CAO și Olimpia sunt cele mai vechi cluburi ce activează la nivelul acestui eșalon, fiind fondate în 1910, respectiv 1911, așadar un meci de tradiție și un nou episod al rivalității fotbalistice Oradea-Salonta, rivalitate ce a consemnat dispute de real interes de-a lungul timpului. Se anunță de altfel o întâlnire ce are toate datele pentru a fi una cu „sare și piper”, iar noi, familia CAO, vă așteptăm, ca de obicei, alături de echipă, în lupta ei și a noastră, a tuturor celor care ne pasă de fotbalul local, pentru a menține vie flacăra fotbalului orădean.

*La juniori, Sânmartin II – Club Atletic Oradea 1–7.