Club Atletic Oradea – Foresta Tileagd 7–0 (3–0)

🕚 Ora: 11:00
🏟️ Stadion: Iuliu Bodola (Oradea)
☀️ Vremea: Senin, 20°C
🏟️ Teren: Bun
⚽️ Arbitri: Cristian Ciobriș (Oradea) – Bogdan Baciu (Oradea), Diana Ilie (Oradea)
⚽️ Observator: Cristian Nagy (Oradea)

CAO: 12. Ghețe – 20. Cr. Copil, 22. Letan, 23. D. Stan, 4. Panti – 8. Haș (C) (18. A. Farcaș 67′), 88. Tenche (6. Ș. Man 46′) – 10. D. Costea (21. Gânțe 57′), 30. Lezeu (11. Balog 46′), 19. Sg. Ciocan – 7. Hosu

Rezerve neutilizate: 1. Herman – 13. Ioviță, 27. Negruțiu, 43. Torok
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

Foresta: 1. Ruska – 2. S. Popa, 19. Karácsony (C), 30. Fl. Marc, 77. L. Pereț (34. T. Péter 61′) – 18. Cl. Crișan, 23. Ad. Popa – 13. Ficuț (8. Bălăiban 61′), 11. P. Beke, 31. Rostaș (37. Baicar 46′) – 10. Ikpe

Rezerve neutilizate: – 3. F. Sala
Antr. Ovidiu Morna

Pe o vreme deosebit de frumoasă pentru mijlocul lunii noiembrie, Club Atletic Oradea a primit sâmbătă, în fieful său, stadionul „Iuliu Bodola”, vizita formației clasate pe locul 11, Foresta Tileagd. De data aceasta, calculele hârtiei nu aveau să fie puse sub semnul întrebării nici măcar pentru o clipă, de-a lungul întregii confruntări pregătirea superioară a „roș-albaștrilor” producând un dezechilibru vizibil, greu de remontat pentru adversar, al cărui prim șut cadrat pe spațiul porții lui Vlad Ghețe a venit abia în minutul 85! Ca un potențial alibi pentru această statistică negativă fiind probabil și absența golgheterului trupei „galben-verde”, fostul jucător divizionar, Ramses Gado.

Astfel, în minutul 2, o centrare de pe extrema stângă a lui Alin Panti a creat primul moment de panică în defensiva Tileagdului, ieșirea hazardată a portarului Eduard Ruska lăsându-l pe Darius Costea în poziție ideală de gol, însă timpul trecut din momentul preluării până în momentul șutului i-a permis fostului goalkeeper al Club Atletic Oradea să revină și să respingă cu piciorul în corner. După un singur minut, defensiva Forestei s-a clătinat din nou, același decar Costea a izbit stâlpul din dreapta lui Ruska, ca mai apoi, în minutul 7, Cristian Copil să fie doborât în careu de către Carlos Rostaș, decizia centralului Cristian Ciobriș fiind indubitabil lovitură de pedeapsă în favoarea liderului. Sergiu Ciocan și-a așezat mingea pe punctul cu var și a trimis în forță, la firul ierbii, spre colțul din dreapta, Ruska ghicind partea, însă nemaiputând să facă nimic pentru a opri balonul din drumul său spre plasă, 1-0.

Fără a se întrebuința prea mult, „atleticii” au continuat să pună în pericol poarta „forestierilor” ratând șanse bune, prin Ciocan (min. 17), care a reluat din cădere peste transversală, la capătul unei centrări marca Copil, apoi prin Alex Lezeu (min. 21), al cărui șut de la 23 de metri l-a întrebuințat serios pe portarul Forestei, dar nu în ultimul rând prin Marius Hosu, golgheterul la zi al echipei și al campionatului, care a trimis cu capul de puțin pe lângă, în urma unei centrări a lui George Tenche. Simțindu-și adversarul aflat în reală dificultate, CAO a lăsat ușor piciorul de pe accelerație, rămânând totuși destul de avansată ca poziționare, iar golurile au venit, chiar și în aceste condiții, prima dată în minutul 26, când o centrare din partea dreaptă a lui Copil a fost fructificată fără probleme de Hosu, aflat undeva în 3 metri adverși, apoi prin al doilea golgheter al echipei, Sergiu Ciocan, care a plasat excelent cu capul din 6 metri, un balon înălțat de același Cristian Copil, 3-0. Între golurile doi și trei, și-a făcut loc și un moment de virtuozitate tehnică specific mijlocașului ofensiv Lezeu, care a realizat o pirueta cu mingea la picior, prin care a scos din joc doi adversari, trimițând apoi în forță, dar milimetric peste poarta aceluiași Ruska.

În mitanul secund, antrenorii Florin Farcaș și Dorin Mihuț au realizat mai multe schimbări, atât în formula de joc, cât și de ordin tactic, trupa „de pe Crișul Repede” rămânând însă la fel de periculoasă. În minutul 48, neobositul Copil a scăpat singur cu portarul advers, acesta reușind însă o nouă paradă cu piciorul, desprinsă parcă din handbal, ca mai apoi, după doar trei minute, același număr 20 să ducă scorul la 4-0, printr-un șut bun la colțul lung, dintr-o pasă a lui Marius Hosu; primul gol stagional pentru Cristian Copil, de departe omul acestui meci. Au urmat apoi două ocazii mari din partea lui Costea (min. 53), respectiv Andrei Haș (min. 54), ultimul înșirând trei jucători adverși și trimițând peste cadrul porții din doar 6 metri, totul ca în minutul 56, Hosu să preia o minge șutată mai puțin inspirat de Ciocan, în zona punctului cu var și să îndeplinească o simplă formalitate, 5-0.

Pe fondul căderii fizice și psihice a trupei „de lângă baraj”, CAO a făcut spectacol în continuare, reușind două dintre golurile campionatului și trecând „în revistă” o sumedenie de alte ocazii. Prima dată, în minutul 59, Patrick Gânțe revenit de puțin timp de la AS Roma, unde a susținut probe de joc, fructifica printr-un „golazo” centrarea lui Marius Hosu, alegând ca execuție din zona de 11 metri adverși, o foarfeca ușor laterală, foarfecă ce a năucit atât adversarul, cât și audiența de pe stadionul din strada Olimpiadei, 6-0. După momente de presiune constantă, clubul „alb-verde” și-a trecut în cont o nouă ocazie rarisimă, prin Gânțe, care a pivotat în zona de 12-13 metri și a reluat „violent” din întoarcere, însă de puțin pe lângă, ca ulterior, Hosu să-l încerce în două rânduri pe Ruska (min. 78 și 81), portarul Forestei limitând proporțiile scorului. În minutul 88, o nouă acțiune a lui Hosu, de data aceasta purtată în flancul stâng, s-a încheiat cu o minge căzută la 25 de metri de poarta Tileagdului, de unde, Șerban Man a trimis puternic, din prima, fără menajamente, direct în colțul lung al porții oaspeților, gol de kinogramă și tabela urca la 7-0.

În ultimul minut de joc, Sergiu Ciocan l-a mai încercat și el o dată pe Eduard Ruska, însă portarul locului 11 a reușit să pareze, tabela consemnând în final un sec 7-0 și consfințind încă trei puncte în tolba liderului, lider ce se află cu încă un pas mai aproape de câștigarea campionatului și prezența la barajul de promovare. Pentru CAO urmează meciul de sâmbăta viitoare, 23 noiembrie, meci ce se va disputa pe stadionul Crișul din Aleșd, în fața formației locale, una aflată în grea suferință în actuala ediție a Ligii a 4-a bihorene. Ora de disputare urmează a fi comunicată în cursul acestei săptămâni.

*La juniori, Club Atletic Oradea (1) – Foresta Tileagd (12) 18–2.