Club Atletic Oradea – Bihorul Beiuș 4–0 (1–0)

🕚 Ora: 11:00
🏟️ Stadion: Iuliu Bodola (Oradea)
☁️ Vremea: Noros, 7°C
🏟️ Teren: Bun
⚽️ Arbitri: Narcis Lascău (Oradea) – Bogdan Gireadă (Oradea), Györgyi Duma (Oradea)
⚽️ Observator: Florin Marian (Oradea)

CAO: 12. Ghețe – 6. Ș. Man, 22. Letan, 23. D. Stan, 4. Panti – 8. Haș (C) (18. A. Farcaș 74′), 11. Balog (17. Blăgea 46′) – 20. Cr. Copil, 30. Al. Lezeu, 19. Sg. Ciocan (10. Costea 46′) – 21. Gânțe (13. Ioviță 58′)

Rezerve neutilizate: 1. Herman – 27. Negruțiu, 43. Torok
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

Bihorul: 12. Bálint – 17. Tipea, 24. Kurutz, 14. Mihoc (8. Toda 89′), 4. Dume – 7. L. Alb, 23. D. Lezeu (5. Maran 71′) – 18. Ad. Sârb (C), 10. Lasc (16. Toderici 58′), 25. Seb. Popa – 9. R. Țirban

Rezerve neutilizate: 1. Ciorna –
Antr. Nicolae Mihoc

Ultima săptămână a sezonului de toamnă a adus mai multe vești bune, dar și importante pentru Club Atletic Oradea și fotbalul local. În această săptămână, juniorul Patrick Gânțe a fost invitat să susțină noi probe de joc la un club important al Europei, Liverpool FC, iar Primăria Oradea și-a anunțat  sprijinul și încrederea față de proiectul nostru, luând decizia de a debloca după cinci ani finanțarea fotbalului local și venind alături de investitorii privați deja existenți cu o contribuție în valoare de 184.000 lei.

Aceste vești pozitive și sezonul de toamnă excelent impuneau astfel un final pe măsură, în ultima etapă a turului, când pe „Centralul” orădean poposea clubul fanion al Depresiunii Beiușului, Bihorul Beiuș, club fondat în 1921 și participantă de succes a Diviziei C pentru mulți ani, dar aflată acum într-o situație ingrată, locul 13 din 16, în ciuda seriei de rezultate pozitive obținute în ultimele trei runde.

Cu anumite modificări în primul 11 și golgheterul Marius Hosu în continuare indisponibil, băieții în roșu și albastru s-au arătat suficient de motivați pentru un final în forță, dezvoltând un bun joc de pase și apropiindu-se periculos în numeroase ocazii de buturile „beiușene”. Seria ocaziilor a fost  deschisă de Patrick Gânțe în minutul 6, atunci reluarea sa din doar 4 metri fiind reținută de portarul oaspete, Tibor Bálint. După doar un minut însă, CAO avea să dezghețe tabela de marcaj, o centrare excelentă a căpitanului Andrei Haș, de undeva de la 30 de metri lateral stânga în direcția noastră de atac, avea să „aterizeze” în 3 metri adverși, de unde, Alin Panti îndeplinea o simplă formalitate, 1-0.

Jocul combinativ bun arătat de CAO a adus și alte ocazii importante, lipsa de inspirație la finalizare fiind însă cea care a dat șansa Bihorului de a ține aproape de trupa „de pe Crișul Repede”, Alex Lezeu (min. 10), Andrei Haș (min. 22) și Cristian Copil (min. 24) nereușind să găsească cadrul porții oaspete. Apoi formația noastră a început să fie și mai periculoasă, dar la rampă a ieșit tânărul Bálint, a cărui reflexe au fost salvatoare la mingea reluată cu capul de Gânțe (min. 28) sau la execuția avută din 3 metri de către ex-beiușeanului Daniel Stan, ambele ocazii venite în urma unor centrări reușite din partea lui Sergiu Ciocan. În minutul 33, „atleticii” creau din nou pericol, mingea direcționată de Adrian Balog găsindu-l în zona careului de 6 metri pe același Gânțe, talentatul vârf de atac neputând însă mai mult decât să-l evidențieze pe portarul trupei din depresiune.

Expresia conform căreia în fotbal ocaziile se răzbună, era cât pe ce să fie confirmată și la Oradea, în minutul 38 Laurențiu Alb pătrundea în viteză în careul de 16 metri, relua spre poartă, însă reflexul salutar a lui Vlad Ghețe avea să păstreze avantajul minim luat încă din minutul 7. După alte trei minute, formația „de pe Crișul Negru” își arăta din nou „colții”, iar un marcaj larg a lui Daniel Stan era aproape să fie speculat de Raul Lasc, acesta fiind blocat in extremis de Cosmin Letan. Finalul reprizei aparținea însă clubului „alb-verde”, care rata o nouă șansă prin Ciocan, lansat excelent între linii, grație unei pase de mare finețe tehnică a lui Alex Lezeu.

În mitanul secund, jocul a fost dominat de o acalmie aproape nenaturală, totuși pregătirea superioară a formației gazdă avea să-și spună cuvântul. În minutul 53, Patrick Blăgea transforma cu siguranță o lovitură de pedeapsă dictată de centralul Narcis Lascău, la o intervenție a lui Bálint asupra lui Gânțe, 2-0, gol urmat de două ocazii importante a neobositului Cristian Copil, a cărui șut din alunecare a fost reținut de tânărul goalkeeper beiușean (min. 67), respectiv respins spectaculos de sub bară (min. 72), după o nouă pasă filtrantă din partea lui Lezeu.

Până la final, momentele de mare virtuozitate tehnică a lui Alex Lezeu, șarjele fulgerătoare a lui Cristian Copil, șuturile de la distanță marca Patrick Blăgea sau ocazia mare ratată de tânărul Andrei Farcaș (min. 90) au dat emoții defensivei beiușene condusă de antrenorul-jucător Nicolae Mihoc. Club Atletic Oradea avea însă să tranșeze soarta partidei prin alte două goluri, primul, al unui alt ex-beiușean, Șerban Man (min. 81), care a reluat din apropiere după o minge bâlbâită de Blăgea, respectiv Darius Costea (min. 90+2), decarul nostru desprinzându-se dintre liniile defensivei „alb-roșii”, după o pasă a venită de la A. Farcaș și trimițând mingea de la aproximativ 9-10 metri pe sub bravul Bálint.

Scor final 4-0, victorii pe linie în cele 15 etape disputate, cel mai bun atac (69 de goluri marcate) și cea mai exactă defensivă (6 goluri încasate), linie de clasament mai mult decât grăitoare pentru parcursul avut de CAO în acest sezon de toamnă, pe care îl încheie din postura de campioană. Urmează o perioadă de pauză bine meritată pentru băieții noștri, apoi la începutul anului viitor lotul se va reuni în vederea pregătirii de iarnă și ulterior atacarea promovării în Liga 3. Pe voi stimați suporteri, vă așteptăm să fiți în număr cât mai mare și în retur, pentru a vă bucura de fotbal alături de echipa ce reprezintă cu mândrie municipiul de pe malurile Crișului Repede.