⚽️ Arbitri: Adrian Pop (Oradea) – Bogdan Bărar (Oradea), Adrian Ciuciu (Oradea)

Universitatea: 27. Săvescu – 10. Palinceac, 6. Bulz (C), 15. D. Jurcă, 13. M. Varga – 11. M. Junc, (20. Hălmăgean 84′), 7. Gavrilaș, 19. A. Toma, 28. N. Pătrașcu (17. Moskola 74′) (14. Sturzu 90+1′) – 9. Șandra (4. V. Toma 88′), 23. Al. Ilieș Jr.

Rezerve neutilizate: 25. Caciora – 2. C. Coman, 21. M. Pușcaș
Antr. Codruț Bulz & Alexandru Ilieș Sr.

CAO: 12. Ghețe – 20. Copil, 22. Letan, 23. D. Stan, 4. Panti – 15. Ardelean, 8. Haș (C) (88. Tenche 45′) – 10. Costea (11. Balog 82′), 30. Lezeu (9. Dobrescu 45′), 19. Ciocan – 7. Hosu (17. Blăgea 61′)

Rezerve neutilizate: 1. Herman – 6. Man, 13. Ioviță
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

Sâmbătă, 14 septembrie, s-a disputat pe terenul de la universitate, al 3-lea episod al derby-ului orădean Universitatea-CAO. Singurele echipe de seniori (excluzând CAO Primavera) ce mai activează pe raza municipiului de pe Crișul Repede s-au mai întâlnit în doar două meciuri oficiale, sezonul trecut, înregistrându-se un egal și o victorie pentru “studenți”, aflați așadar “pe plus”, înaintea celei de-a treia bătălii directe. Cu toate acestea startul foarte bun de sezon al “alb-verzilor”, coroborat și cu victoria la scor obținută în amicalul din vară (5-0) îi plasau pe jucătorii noștri oarecum în postura de favoriți.

Meciul început într-o notă de echilibru, avea să consemneze o primă șansă în min. 7, atunci, Sergiu Ciocan îl găsea în lateral dreapta pe Darius Costea, mingea trimisă de acesta plimbându-se însă agonizant prin fața porții “bleu-albastre”. Replica destul de timidă a trupei universitare avea să o readucă pe CAO în fața oportunității “de a mușca” decisiv, de două ori chiar, prin activul Ciocan, șuturile expediate de golgheterul sezonului trecut fiind parate de Săvescu, portarul gazdelor. Peste alte șase minute, tot Ciocan, responsabilul majorității fazelor fixe, trimitea mingea plasat la rădăcina barei, din lovitură liberă de la aprox. 25 m, Dragoș Săvescu salvându-și echipa și de această dată, cu un reflex de invidiat.

Ocaziile numărului 19 aveau să prevestească însă modificarea tabelei, era min. 30 când, Alex Lezeu inventa o pasă decisivă cu exteriorul pe culoar, spre lateral dreapta, de acolo decarul Costea pătrunzând în careu și expediind un șut la semi-înălțime, mingea a poposit între buturi, însă nu fără concursul portarului “student”, 0-1. Au trecut doar două minute până când aceleași tricouri roș-albastre creionau o nouă acțiune consistentă, căpitanul Haș recupera cu aplomb o minge la 30 de metri de poarta adversă, trimitea mai departe pentru Costea, iar centrarea șutată a acestuia a fost deviată în propria poartă din câțiva metri de fundașul dreapta Florin Palinceac, 0-2.

Până la pauză Universitatea, deși vizibil afectată de cele două goluri încasate, a încercat din nou să iasă la joc, fără însă prea mult noroc în fața unei apărări conduse cu mult calm de experimentatul Cosmin Letan. Cum încercările “bleu-albaștrilor” s-au dovedit ineficiente, CAO a revenit și mai periculoasă în preajma careului advers, centrarea bună la 11 m a lui Lezeu, neputând fi însă fructificată în gol de Ciocan, acesta ratând de puțin intercepția balonului. Ulterior, în min. 41, Cristian Copil a inițiat frumos o acțiune în flancul drept, mingea deviată dintr-un mănunchi de jucători a ajuns la Marius Hosu, actualul golgheter al “atleticilor” scuturând pentru a 3-a oară “ațele” porții gazdă.

În mitanul secund, eliminarea lui Raul Ardelean pentru cumul de cartonașe galbene a schimbat fața jocului, dacă team-ul “de pe Bodola” s-a mulțumit să-și conserve avantajul, “studenții” au prins curaj, astfel că în min. 67 Alexandru Ilieș Jr. rata o dublă ocazie. În primă fază mingea trimisă de acesta a lovit stâlpul din dreapta al porții, ca mai apoi, pe faza a doua, reluarea cu capul sub bară să fie respinsă salvator de Vlad Ghețe. După alte patru minute scurse, Mario Junc trimitea un balon prin fața porții noastre, iar insistențele lui Ilieș Jr. au dus la o nouă ocazie mare a gazdelor, Letan salvând de pe linia porții.

CAO avea să replice în min. 73, prin Victor Dobrescu, care rata la rândul său o ocazie importantă, reluând alături de undeva de la 11 metri de poarta adversă. Totuși, opt minute mai târziu, acesta avea să se revanșeze, atunci la o pătrundere excelentă din lateral stânga, era doborât undeva la marginea careului de 16 m, centralul Adrian Pop indicând punctul cu var. Lovitura de pedeapsă a fost transformată cu siguranță de același Dobrescu, șut la semi-înălțime în stânga lui Săvescu, care deși ghicise colțul nu a putut să mai intervină, 0-4.

Astfel echipa noastră se impune pe terenul rivalei locale, o victorie muncită, în fața unui public numeros și a unui adversar incomod, dar totuși într-o formă vizibil mai scăzută față de cea arătată sezonul trecut, când, se dovedise un adversar redutabil pentru multe formații din eșalonul cu numărul patru.

*La juniori, Universitatea Oradea Club Atletic Oradea 0–4.