Cronica. Victorie clara in deplasare

Chiar dacă au venit după un joc dificil miercuri în cupă, băieții de la CAO au reușit din nou o prestație bună, sâmbătă, în județul Maramureș, unde au învins deținătoarea “lanternei roșii” a clasamentului Seriei a 10-a din Liga a III-a.

După debut gazdele de la Șomcuta Mare au reușit să deschidă scorul prin Paul Batin din penalty, în minutul 25.

După acest gol însă, trupa orădeană și-a impus jocul, a trecut la timonă, iar Hosu și Gheorghiță au ratat două ocazii foarte bune. Până la pauză ei au reușit să înscrie totuși golul egalizator, prin Hosu în minutul 43.

În repriza a doua, elevii antrenorului Florin Fărcaș au dominat partida, iar în minutul 49 același atacant Marius Hosu a adus CAO la conducere pe tabelă, după ce a înscris cu o lovitură de cap.

Poarta gazdelor a fost sub presiune, iar după un penalty solicitat de orădeni și neacordat de arbitru, în minutul 55, Darius Marina a înscris pentru 3-1, scor care a rămas la fel până la final.

Prin această victorie, CAO egalează liderul Minaur Baia Mare în clasament, fiecare având câte 13 puncte, doar că băimărenii au un golaveraj ceva mai bun.

Declarație Florin Fărcaș, antrenor principal CAO 1910:

„A fost un joc la discreția noastră. Am controlat tot jocul, chiar dacă am fost conduși cu 1-0. După cele două ocazii mari din prima repriză, a venit și golul egalizator, după care în repriza secundă situația a fost net favorabilă de partea noastră. Am avut și un penalty neacordat. Îi felicit pe băieți că au avut puterea de a reveni de la 0-1. Este o victorie importantă pentru noi, cum este fiecare joc pe care noi îl tratăm la victorie. Am avut o perioadă încărcată, cu meciuri și miercurea, dar am trecut cu bine. Noi nu avem un obiectiv clar, dar ne dorim să fim acolo sus și să ne luptăm pentru a intra între primele patru”.

Declarație Laurențiu Danșa, președinte CAO 1910:

„A fost un meci greu pentru echipa noastră, venit după meciul din Cupa României, a cărui eșec i-a afectat pe jucători. Mă bucur că ei au avut tăria să treacă până la urmă peste acele momentele și peste golul marcat de către echipa gazdă și au avut tăria să revină și să câștige această partidă. Felicitări tuturor băieților și echipei tehnice, pentru această importantă victorie!”

Progresul Șomcuta Mare – CA Oradea 13 (11)

Au marcat: Paul Batin (min. 25 din penalty) / Marius Hosu (min. 43 și 49) și Darius Marina (min. 55)

Progresul: Miholca – D. Lihet, B. Pașca (min. 60 Negreanu), Szecui (min. 30 Lang), Tarța, C. Bud. M. Parnău, R. Marian, T. Balmoș (min. 68 Buhai), P. Batin (min. 68 B. Jeler) și B. Bârle (min. 60 G. Borode). Antrenor: Vasile Oană

CAO: Barabaș – Cr. Copil, C. Letan, D. Stan, L. Ioviță – R. Gunie, R. Ardelean (min. 79 M. Kovacs)– A. Gheorghiță (min. 46 D. Marina), C. Roșu (min. 46 Al. Lezeu), Fl. Chitaș (min. 79 D. Cîrjan) – M. Hosu (min. 79 Șt. Meșter). Antrenor: Florin Farcaș

Arbitri: Andreea Klein – Alin Revnic (ambii din Cluj-Napoca) și Ștefan Bîrjac (Păușa – Sălaj)

În etapa viitoare, CAO va evolua pe teren propriu, în compania celor de la SCM Zalău. Meciul va avea loc sâmbătă, 2 octombrie.