Șoimii LipovaClub Atletic Oradea 2–4 (1–1)

Lipova: A. Iliescu – T. Nagy, D. Pop, A. Popa, Filimon (C) – Gherasim, Salhi, Prună, Trip – Trabalka, Paulevici. Au mai intrat: R. Buta – Al. Hațegan, Polgar, Bercu, Stoin, M. Vlad, A. Gavrilă, Ristin, Simedru, Ciubăncan și Rz. Ardelean
Antr. Flavius Sabău, Marius Ciubăncan & Cătălin Bujor

CAO: Verdeș – Cr. Copil (Urbanowski 73′), Mintaș (D. Stan 73′), Letan (C) (L. Popa 84′), Ioviță (Al. Popa 87′) – Cherman (M. Kovács 73′), R. Ardelean (Panti 84′) – C-tin Roșu (T. Cociș 87′), Codoban (D. Marina 78′), Al. Lezeu (Blăgea 73′) – M. Hosu (V. Dobrescu 73′)
Antr. Florin Farcaș, Dorin Mihuț & Vlad Ghețe

„Atleticii” s-au deplasat sâmbătă pe Stadionul Motorul din Arad, pentru penultima dispută amicală a perioadei de pregătire, în compania vice-campioanei de toamnă din Seria a 8-a, Liga a 3-a, Șoimii Lipova. Băieții noștri s-au impus cu 4–2, la capătul unui meci bun de eșalon terț, în care cele două combatante și-au împărțit reprizele.

PRIMA REPRIZA. SOIMII „AU PLANAT” MAI PERICULOS

Prima parte a meciului din Aradul Nou a aparținut destul de clar lipovanilor, echipată în tradiționalul „alb-roșu” UT-ist, trupa lui Flavius Sabău s-a dovedit un adversar greu de dovedit, iar după aprox. 20 de minute de tatonare, Kevin Trabalka a reluat din interiorul careului mare, mingea a trecut milimetric pe lângă stâlpul din stânga lui Cosmin Verdeș. După alte trei minute, Dragan Paulevici a scăpat spre poarta lui Verdeș, fiind ușor busculat de goalkeeper-ul orădean, respectiv fundașul central Bogdan Mintaș. Fostul „textilist” Victor Prună a transformat cu siguranță lovitura de la 11 m, 1–0.

CAO a replicat destul de firav, Claudiu Codoban încercând timid poarta în min. 33, însă fără probleme pentru Adelin Iliescu, portarul „șoimilor”. În replică, Cristian Gherasim l-a întins serios pe Verdeș, cu un șut din lateral dreapta (min. 38), ca după doar un minut, trupa „de pe Crișul Repede” să egaleze, la prima fază mai închegată a noastră, în această repriză, Marius Hosu a centrat de pe partea stângă, iar Constantin Roșu a reluat din cădere, de la aprox. 6 m, 1–1.

REPRIZA SECUNDA. AI NOSTRI AU DAT DRUMUL LA FOTBAL

Trupa echipată în „roșu și albastru” a ieșit mult mai motivată de la cabine, Hosu ratând o primă ocazie mare în min. 49, fiind urmat apoi de Alex Lezeu, care de la 16 m, a trimis la o palmă pe lângă bara porții lui Iliescu. În min. 56, același Hosu centrează de pe stânga, Vlad Filimon face un stop pe piept, dar mingea ajunge perfect la Codoban, care nu-și iartă fosta echipă și trimite în plasă, 1–2.

Văzându-se la conducere pe tabelă, CAO a prins curaj, iar în min. 58, Hosu scăpat singur cu Iliescu trimite alături, apoi același Codoban reia superb de la 16 m, însă mingea izbește violent stâlpul din stânga portarului lipovan. Până la urmă, șeptarul nostru avea să se lipească și la gol, în min. 66, când după o pasă greșită a lui David Pop, avea să scape singur spre poartă și să trimită pe colțul scurt, 1–3.

Pe fondul schimbărilor produse în ambele tabere, Șoimii a devenit din nou periculoasă, iar în min. 75, Andrei Gavrilă a redus din diferență, cu o „foglia seca”, de la marginea careului mare, 2–3. Pe final, Norbert Polgar a pierdut o minge aproape de mijlocul terenului, Patrick Blăgea a recuperat, a avansat spre poarta lipovană, executându-l pe Raul Buta cu un șut plasat, final 2–4.

CONCLUZII

O nouă victorie amicală pentru CAO, care în duelurile cu echipe din Arad înregistrează următoarea linie de clasament, 2 victorii, 1 egal și 1 înfrângere, 9 goluri marcate și 7 primite. Următoarea partidă amicală, și ultima a perioadei de pregătire, va avea loc sâmbătă, la Oradea, în compania formației de Liga a 4-a, Olimpia MCMXXI Satu Mare.