🙋‍♂️Arbitri: Narcis Lascău – Marius Matica și Cristian Gozman (toți din Oradea)

💚CAO: 1. Ct. Har – 16. D. Pop, 14. Ov. Ienciu, 4. D. Guppy, 5. Vl. Naghi (3. A. Hadade 64′) – 21. Cr. Jurcuț, 44. Seb. Zádori (C), 17. R. Pohl (18. D. Coroianu 61′) – 11. R. Gergely, 9. Á. Waritz (20. Ed. Tămaș 81′), 88. L. Mănoiu

🔄Rezerve: 43. M. Reynolds – 4. M. Abagiu, 6. Al. Panc, 19. Sz. Kincses
🗣Antrenor: Imre Lukács

🔴Beiuș: 1. O. Nicolae – 11. N. Goilean (9. R. Pădurean 83′), 14. D. Moisi, 5. D. Laza (4. D. Diniș 89′), 7. Vl. Degău (C) – 10. C. Habakuk, 18. Ct. Dan – 20. Cr. Copil, 15. L. Criste (16. Al. Toderici 59′), 13. Al. Lezeu (8. D. Ușvat 59′) – 19. D. Lasconi

🔄Rezerve: – 3. F. Diniș, 17. G. Albuț, 94. A. Șumălan
🗣Antrenor: Vlad Silaghi

Partidă viu disputată la Paleu, între primele două clasate ale Seriei Sud, din Liga a 4-a Bihor, odată cu trecerea a două etape din noua ediție de campionat. Tot pe primele două locuri au rămas cele două echipe, CAO și Bihorul Beiuș, după disputarea partidei de la Paleu, dar să vedem filmul evenimentelor.

PRIMA REPRIZA. MECI DE CARE PE CARE

Bihorul Beiuș a fost echipa care a început mai bine partida de lângă Oradea, cu un tonus bun și agresivitate ofensivă, băieții pregătiți de Vlad Silaghi, aveau să deschidă scorul după doar patru minute de joc, Daniel Lasconi reluând de pe 6 m, nestingherit, o minge centrată de Alex Lezeu, din partea stângă, 0–1. După alte șase minute, Róbert Gergely a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, Sebi Zádori a reluat din 8 m, dar Oreste Nicolae a fost la post. În min. 22, “alb-verzii” aveau să restabilească egalitatea, Zádori pasă filtrantă, Waritz s-a demarcat excelent pe lângă Moisi, apoi a trimis din 8 m pe lângă Nicolae, la colțul lung, 1–1.

În min. 33, tot Zádori a trimis peste poartă, din întoarcere, dar Beiușul nu s-a lăsat intimidată și a replicat trei minute mai târziu, prin același Lasconi, care a urmărit o pasă filtrantă de la Criste, a câștigat duelul cu Darlon Guppy și a trimis la colțul lung, pe lângă Cătălin Har, ieșit în întâmpinare, 1–2. După alte două minute, Beiușul se putea desprinde, dar defensiva “atleticilor” a respins, cu greu, de la colțul lung, după o reluare a lui Denis Laza. Nu a fost gol la poarta lui Har, nici o problemă, plasa avea să fie scuturată la poarta lui Nicolae, după un moment artistic marca Zádori, urmat de un șut la poartă, mingea a întâlnit mai mulți apărători oaspeți și a ajuns la colțul lung, de unde Gergely a împins-o în poartă, 2–2 (min. 44).

REPRIZA SECUNDA. FIECARE A INCERCAT LOVITURA DECISIVA

Partea a doua a fost una a “jocului de șah”, fiecare echipă încercând să dea lovitura decisivă, dar fără a risca prea mult punctul creionat în prima parte. Tot oaspeții au fost mai periculoși în startul părții secunde, dar cuplu defensiv Ienciu-Guppy a început să funcționeze, la fel ca cei doi apărători de bandă, Darius Pop și Vlad Naghi, dispuși la un efort considerabil în această după amiază de miercuri. De altfel, Naghi avea să iasă șifonat bine în min. 64, după o fază defensivă prelungită, la finalul căreia s-a ciocnit de portarul nostru, Cătălin Har, ieșit în întâmpinare.

CAO a început apoi să echilibreze tot mai mult disputa, dar liderul și-a mai încercat o dată norocul, Cristian Copil reluând însă în bara laterală, din aprox. 6 m, după ce a câștigat, cu destul noroc, un duel avut cu Lucian Mănoiu (min. 76). După doar două minute, Zádori a trimis de puțin alături, din lovitură liberă, de la 25 de m central, iar pe final, deși au mai fost faze fixe de o parte și de alta, tabela a rămas nemodificată, CAO 2, Bihorul Beiuș 2.

Etapa viitoare, pentru băieții noștri urmează o deplasare lungă și complicată, la Ștei, unde vom întâlni formația locală, CSO.

✍🏻Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: Teo Biriș (bihon.ro)