🙋‍♂️Arbitri: Cosmin Andrei (Oradea) – Marius Matica (Nojorid) și Daniel Leuca (Oradea)

🦅Dobrești: 1. Sg. Ban – 14. C. Pop (11. Rzv. Ilincău 46′), 15. Rzv. Bogdan (3. D. Dărăban 69′), 19. G. Gliția, 13. D. Dume (C) – 6. B. Berindei, 2. A. Nistor – 21. Fl. Pașca, 8. C. Tonca, 9. B. Florea (17. D. Vaida 9′) – 7. I Moce

🔄Rezerve: – 4. P. Vidac, 5. G. Ban, 16. G. David, 18. Vl. Sânza
🗣Antrenor: Ioan Herman

💚CAO: 43. M. Reynolds (1. Ct. Har 46′) – 88. L. Mănoiu, 14. Ov. Ienciu, 2. D. Guppy (6. Al. Panc 79′), 5. Vl. Naghi (7. D. Pop 63′) – 8. A. Haș (20. Ed. Tămaș 63′), 77. R. Pohl (25. P. Fadnis 46′), 44. Seb. Zádori (C) – 11. R. Gergely, 9. Á. Waritz, 10. Sg. Ciocan

🔄Rezerve: – 19. Sz. Kincses, 22. Vl. Jiroș
🗣Antrenor: Imre Lukács

O nouă victorie categorică pentru favoriții noștri, ieri, la Luncasprie, în fața gazdelor de la Viitorul Dobrești, ocupanta poziției a 4-a, înaintea ultimei etape a turului, din sezonul regulat. Deși au început ceva mai greoi partida, “alb-verzii” au demonstrat că sunt o echipă mult mai matură decât sezonul trecut, gestionând excelent disputa.

PRIMA REPRIZA. AVANTAJ LUAT DUPA O JUMATATE DE ORA

Partida de la Luncasprie a început cu echipa oaspete în căutarea golului, respectiv cu gazdele “la cutie”, dar cu mențiunea că “vulturii” au avut câteva incursiuni prin care au dovedit că pot fi deosebit de periculoși, în special pe contre. Prima ocazie mai importantă a venit în min. 18, când Andrei Haș a trimis un șut cu pământul, mingea a luat un traseu ciudat, dar goalkeeper-ul Sergiu Ban s-a opus, ce-i drept cu ceva dificultate. Deși au insistat, “alb-verzii” nu au prea reușit să prindă cadrul porții lui Ban, Mănoiu, Gergely și Ciocan fiind responsabili cu ocaziile, pe un teren dificil, în care jocul nostru a avut de suferit. În min. 30, centralul Cosmin Andrei indica punctul cu var, după un henț clar pe 6 m a gazdelor, decarul orădean, Sergiu Ciocan, și-a așezat mingea tacticos, apoi a trimis puternic, în colțul din stânga lui Ban, 0–1.

După doar un minut, același Ciocan a scos pentru Róbert Gergely, dar acesta a trimis peste, din colțul drept al careului de 6 m. În min. 37, gazdele s-au trezit “din pumni”, Ionuț Moce a pătruns în partea stângă, a centrat în 7-8 m, de unde Florin Pașca a reluat defectuos, în special datorită terenului, mingea a fost purtată apoi de vânt, surprinzându-l pe Matthew Reynolds și aterizând pe bara transversală. După doar un minut, Călin Tonca a dribblat scurt pe 16 m, a rămas singur cu Reynolds, dar a trimis incredibil la câțiva centimetri pe lângă bara din dreapta portarului jamaican. Nu a fost 1–1, s-a făcut 0–2, în min. 41, când Sebi Zádori a centrat din stânga, iar Ovidiu Ienciu a reluat cu capul, de pe 6 m, fără șanse pentru portarul gazdelor, pauză.

REPRIZA SECUNDA. AM TRECUT LA TIMONA JOCULUI

Mitanul secund a debutat cum nu se putea mai bine pentru ai noștri, care au punctat la chiar prima fază, prin Lucian Mănoiu, apărut excelent la colțul lung, de unde a fructificat o centrare de pe dreapta, a aceluiași căpitan “alb-verde”, 0–3. Tot Zádori a trimis peste un minut, în forță, de la aprox. 20 de m, dar Sergiu Ban a fost la post. Peste alte două minute a venit ultima tresărire de orgoliu a gazdelor, prin activul Tonca, care a reluat în forță, de la 20 de m, dar Cătălin Har (intrat la pauză), a respins de sub bară, cu un reflex frumos.

În min. 57, nou intratul Pranay Fadnis l-a întins și el serios pe goalkeeper-ul gazdă, acesta reușind să respingă in extremis, în bară. Ciocan, atent pe respingere, a trimis din nou, dar s-a lovit de încă un reflex salvator al “tricoului cu numărul 1”. În cele din urmă, reduta “vulturilor” avea să mai cedeze o dată, peste alte 5 minute, după o acțiune dezvoltată în partea dreaptă, pe ruta Mănoiu-Gergely, cu primul pasând decisiv și al doilea scuturând plasa gazdelor, 0–4. Scorul final avea să fie stabilit în min. 68, când tânărul Răzvan Ilincău, în încercarea de a respinge o centrare venită în 6 m, de pe partea dreaptă a atacului “atletic”, a trimis balonul sub transversala propriei porți, 0–5. Până la final, CAO și-a conservat energiile, iar Viitorul a replicat când și când, în special prin Moce și Tonca, principalele “guri de foc”, dar fără reușite importante.

Etapa viitoare, prima a returului, va avea loc la finalul acestei săptămâni, Club Atletic Oradea urmând să se deplaseze pe terenul Victoriei Avram Iancu, duminică, cu începere de la ora 15:00.

✍🏻Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: CA Oradea