💚CA Oradea – Victoria Avram Iancu🔵 8–0 (2–0)
⚽Sergiu Ciocan 9′, 55′, 90′, Dávid Bóné 44′, Laurențiu Criste 51′, Paul Torj 70′, Raul Bodea 79′, Mario Abagiu 83′

🕚 Ora: 11:00
🏟️ Stadion: Baza Sportivă Paleu (Paleu)
⛅ Vremea: Senin, 18°C
🏟️ Teren: Bun
⚽️ Arbitri: Petru Irina – Gheorghe Bologan (ambii din Oradea) și Adina Moza (Sântandrei)

👀 Observator AJF: Radu Bitea (Oradea)

💚CAO: 1. Ct. Har – 16. D. Pop, 2. Ad. Mal (6. D. Farcaș 57′), 22. C. Letan (C), 4. M. Abagiu – 88. I. Pop (21. A. Catana 57′) – 11. N. Farcaș (97. R. Bodea 75′), 17. D. Bóné (8. Vl. Negruțiu 75′), 77. L. Criste (98. P. Torj 66′), 9. V. Dobrescu – 10. Sg. Ciocan

🔄Rezerve neutilizate: 12. M. Axente – 5. L. Gal
🗣Antrenori: Ciprian Dianu, Cosmin Letan, Victor Dobrescu și Attila Váradi

🔵Avram Iancu: 12. Gab. Gurguța (1. S. Milian 57′) – 22. A. Valkai (69. I. Sabău 71′), 2. Fl. Gale (77. N. Sabău 19′), 3. A. Cureș, 18. I. Avram – 19. A. Costea (C) (20. M. Avram. 46′), 4. I. Apetroaie – 15. F. Kocsis (7. D. Nistor 71′), 10. Fl. Buzgău, 13. R. Păcurar – 98. Al. Lobonț

🔄Rezerve neutilizate: – 17. Ad. Nan, 24. Gab. Pleș
🗣Antrenor: Florin Benea

PRIMA REPRIZA. DOMINARE CVASI-TOTALA

Contrar desfășurării primei părți, Victoria Avram Iancu a irosit întâia mare ocazie a partidei, în chiar primul minut de joc, când Lobonț a profitat de somnolența alor noștri și a trimis periculos spre colțul lung, dar Har a fost la post, cu un reflex excelent. “Alb-verzii” au replicat tăios, astfel că în min. 4, Dobrescu a pătruns în careu din lateral stânga, a avansat până la aprox. 8-9 m, de unde a luat la țintă (cu multă sete) transversala porții lui Gurguța. După alte 5 minute, CAO avea să spargă gheața, Bóné s-a descotorosit de câțiva adversari, a trimis spre Dobrescu, acesta a avansat până la 6 m, de unde i-a pasat lui Ciocan, nemarcat in “gura porții”, scorul devenind 1–0.

După doar un minut, Noah Farcaș a centrat în 6 m, dar Bóné nu a putut prinde cadrul porții, din cădere. Până la pauză, CAO a mai ratat ocazii importante prin Ciocan, care nu a reușit nici el să trimită pe poartă (min. 14 și 38), iar în min. 27, s-a văzut blocat de Gurguța, acesta respingând mingea în stâlpul din dreapta sa. Același Ciocan a centrat perfect în 3 m, din corner, dar căpitanul Letan nu a reușit nici el să cadreze (min. 35), apoi din nou Gurguța, “îngerul păzitor” al avrămeștilor  parând cu piciorul de pe linia porții (min. 40), la reluarea lui Bóné (de la aprox. 11 m), apoi respingând din nou, cu dificultate, lovitura liberă expediată de Letan, de la 35 de m. Prin sarabanda ratărilor orădene, s-a înfiripat și o ocazie a Victoriei, șutul de la 25 de m a tânărului Valkai fiind scos cu dificultate în corner de Har. Până la urmă, chiar înaintea pauzei, Iannis Pop l-a găsit cu o pasă inspirată pe Bóné, acesta a pătruns printre apărătorii oaspeților (până la 16 m) și a trimis din cădere la colțul lung, 2–0.

REPRIZA SECUNDA. OCAZIILE S-AU TRANSFORMAT IN GOLURI

În partea a doua, jocul băieților noștri a fost mai exact, poate și pe fondul ieșirii a doi oameni de bază din angrenajul “alb-roșiilor”, Florin Gale și Alin Costea, apoi a portarului Gurguța, accidentați. În min. 51, Ciocan a executat un corner de pe partea dreapta, iar Criste s-a infiltrat printre fundașii avrămești, reluând din prima, de la colțul scurt, 3–0. Patru minute mai târziu, Criste a întors serviciul pentru Ciocan, iar decarul nostru a trimis în poartă, din poziție de unu la unu cu goalkeeper-ul oaspeților, 4–0. În min. 64, David Farcaș a trimis un șut în forță, de la 18 m, mingea lovind în plin transversala, apoi după 6 minute, Ciocan a sprintat prin bâiguita defensivă a oaspeților, a întors pentru Torj, care a îndeplinit o simplă formalitate, așadar o combinație cel puțin interesantă, între doi jucători “alb-verzi” originari însă chiar din Avram Iancu, scor 5–0.

Abagiu (min. 77) și Letan (min. 78) nu a reușit să scuture plasa, din 6 m, prima execuție fiind parată de nou intratul Milian, iar a doua trecând de puțin pe lângă. Până la urmă un alt nou intrat, dar din tabăra noastră, avea să închidă “setul”, este vorba despre Raul Bodea, care bine lansat de Negruțiu a pătruns în careu din lateral stânga și l-a executat cu mult sânge rece pe același Milian. După patru minute, Ciocan a bătut o lovitură liberă din lateral dreapta și Abagiu a reluat cu pământul din 6 m, acum cu mai mult noroc, trecându-și astfel și el numele pe lista marcatorilor, 7–0. Același Abagiu, a prins gustul golului, astfel că a luat și el la țintă transversala, cu un șut din interiorul careului de 16 m, ca la ultima fază Ciocan să “danseze” prin defensiva oaspeților și să trimită plasat, la colțul scurt, fără speranță pentru tânărul Milian, final 8–0.

După acest nou recital de goluri, pe CAO o așteaptă o deplasare dificilă, pe terenul unei alte echipe aflate în mare formă, este vorba despre Bihorul Beiuș.

✍️Autor: Ionuț Șereș

📷Foto: Teo Biriș (bihon.ro)