Club Atletic OradeaCSC Sânmartin 1–0 (0–0)

🕚 Ora: 15:00
🏟️ Stadion: Iuliu Bodola (Oradea)
☁️ Vremea: Noros, 15°C
🏟️ Teren: Bun
⚽️ Arbitri: Andreea Klein (Cluj-Napoca) – Petrică Cîmpeanu (Cluj-Napoca), George Suciu (Câmpia Turzii)
⚽️ Observatori: Romeo Malac și Constantin Făniță (Timișoara)

CAO: 1. Verdeș – 20. Cr. Copil, 27. Mintaș, 4. Panti, 13. Ioviță – 22. Letan (C), 15. R. Ardelean (10. D. Costea 88′) – 11. C-tin Roșu, 6. Ad. Lazăr (5. Cherman 46′), 30. Al. Lezeu (9. V. Dobrescu 78′) – 7. M. Hosu (88. Urbanowski 88′)

Rezerve neutilizate: 12. Ghețe – 17. Blăgea, 18. A. Iacob, 21. R. Pașca, 43. D. Torok
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

Sânmartin: 1. Barabaș – 17. Fl. Pop, 24. Al. Pintea, 4. Lupșe, 5. Arsene – 18. Hababuk, 13. Sorian (C) – 21. M. Pop, 10. R. Baciu (9. D. Sfârlea 46′), 7. I. Ban (14. P. Suciu 57′) – 11. Sg. Pop (16. Dardai 74′)

Rezerve neutilizate: 12. Beke 2. Meșter, 3. Tiponuț, 8. I. Cuc, 22. Andraș
Antr. Cosmin Bodea

Victorie deosebit de importantă pentru echipa noastră favorită, Club Atletic Oradea 1910, împotriva rivalei de la CSC Sânmartin, la capătul disputei din cadrul etapei cu numărul 7 a sezonului 2020–2021, a Ligii a 3-a. Băieții noștri au pus excelent în teren partitura tactică pregătită de antrenorii Florin Farcaș și Dorin Mihuț, iar la finalul celor 90 de minute s-au putut bucura împreună de o victorie pe care probabil nu mulți microbiști o anticipau în zilele premergătoare acestui veritabil derby bihorean.

PRIMA REPRIZA. CAO DOMINA PARTIDA IN PROPORTIE COVARSITOARE

Prima repriză a curs aproape într-o singură direcție, cu „atleticii” atacând în mod constant poarta dinspre linia de tramvai, bine apărată însă de „roș-albaștrii” de lângă Băile Felix. Prima șansă mai notabilă s-a consumat în min. 15, atunci Adrian Lazăr a reluat din drop de la aprox. 25 de metri, însă mingea a trecut peste poarta lui Adrian Barabaș.

În min. 23 avea să se înregistreze cea mai mare ocazie orădeană a primei reprize, atunci la un corner executat perfect de Raul Ardelean, Marius Hosu a reluat spre poartă din 6 metri, mingea a lovit stâlpul din stânga lui Barabaș, după care a ricoșat la Loren Ioviță, reluarea tânărului nostru apărător fiind parată in extremis de același goalkeeper sânmărtinean. După doar 2 minute, Hosu mai scapă o dată lansat spre poarta oaspeților, însă este „secerat” de Barabaș, ieșit mult în întâmpinare, pe la 18 metri de propria-i poartă, arbitra Andreea Klein arată cartonaș galben și lovitură liberă.

Au urmat momente de joc mai puțin intens, cu aceeași CAO ținând de balon undeva la 25-30 de metri adverși și încercând să găsească soluțiile optime pentru a destabiliza apărarea CSC-ului. Cel mai aproape au fost Cristian Copil (min. 33) și Alex Lezeu (min. 37), primul expediind un șut cu exteriorul ce a trecut însă alături, iar al doilea realizând o fază de mare finețe tehnică, prin care s-a descotorosit de 2 adversari, reluarea spre poartă lăsând însă de dorit, iar Barabaș a reținut sigur. Singura fază periculoasă a oaspeților s-a consumat în min. 45, la ultima fază de poartă, atunci când Alexandru Sorian a executat excelent un corner, iar fundașul central David Lupșe a reluat cu capul, însă goalkeeperul nostru, Cosmin Verdeș, a avut un reflex superb, împingând mingea cu vârful degetelor în bara transversală.

REPRIZA SECUNDA. ACEEASI PARTITURA, DAR IN SENS INVERS

La pauză echipele au schimbat jumătățile de teren, dar și abordările tactice, Sânmartinul forțând acum în atac, iar CAO așteptându-și liniștită șansa unei lovituri decisive. Lovitura decisivă putea veni mult mai devreme, însă pe rând Hosu, Lezeu și Roșu n-au reușit să găsească varianta câștigătoare din preajma careului. În min. 58, Lupșe îl faulta dur pe căpitanul echipei noastre, Cosmin Letan, însă intrarea, ce se putea termina cu o accidentare gravă, avea să fie sancționată doar cu cartonaș galben, apoi Sergiu Pop fiind iertat și el de al doilea cartonaș galben (și implicit cel roșu) la un clinci avut cu Cristian Copil.

CSC-ul a fost apoi periculoasă prin Sorian (min. 63), care a trimis un șut periculos în diagonală ce a ocolit însă poarta lui Verdeș, apoi prin Paul Suciu (min. 79), care a reluat cu capul, de puțin alături, o minge centrată de tânărul Darius Sfârlea. Cum menționam și anterior, repriza secundă s-a disputat după aceeași partitură ca prima, însă cu actorii principali schimbând rolurile. CAO avea să fie din nou periculoasă, după min. 80, când proaspăt intratul Victor Dobrescu avea să-și pună în valoare atât calitatea, cât și experiența, în două faze consecutive.

Prima repică fulger a „alb-verzilor” avea să vină în min. 81, când Dobrescu l-a servit excelent pe Hosu în 6 metri adverși, dar atacantul nostru a reluat de puțin pe lângă, apoi în min. 82, când același nouar orădean a găsit excelent culoarul câștigător, i-a pasat decisiv tânărului Raul Ardelean, acesta a pătruns în careu (tatonat de fundașii oaspeți) și a reluat cu mult sânge rece în plasa laterală a colțului lung, fără șanse pentru nefericitul Barabaș, 1–0. Până la final Sânmartinul a încercat să revină, însă inspirația și norocul echipei oaspete se dusese pe apa Crișului Repede, odată cu golul lui Ardelean, astfel că după vreo 90+5 minute de joc, arbitra Andreea Klein a fluierat finalul derby-ului, consemnând astfel o victorie istorică, prima pe teren propriu în Liga a 3-a pentru CAO, atât din trecutul mai vechi, cât și mai nou al clubului orădean.

CONCLUZII

După această victorie deosebit de importantă,pentru Club Atletic Oradea urmează o săptămână încărcată, ce programează două dueluri intense pe teren propriu, miercuri (28 octombrie 2020) cu CSM Satu Mare și sâmbătă (31 octombrie 2020) cu Someșul Dej.

Partida cu CSM Satu Mare e din nou sub semnul întrebării după ce sătmărenii au fost depistați cu 10 cazuri de COVID-19 și sunt în izolare. Dacă meciul se va disputa vom ști doar săptămâna viitoare, însă cert este că o a doua amânare tot pe tema COVID-19 nu este posibilă, astfel în cazul în care CSM-ul nu va primi acordul DSP Satu Mare, partida va fi omologată cu 3-0 în favoarea CAO.

Rezultate (Liga a 3-a, Seria 10, Etapa 7)
CA Oradea – CSC Sânmartin 1–0 (0–0)
Someșul Dej – Progresul Șomcuta Mare 2–0 (0–0)
SCM ZalăuSportul Șimleu Silvaniei 4–2 (3–2)
Minaur Baia Mare – Gloria Bistrița 2–1 (1–0)