Locadin Țețchea – Club Atletic Oradea 1–14 (0–3)
Deuts 58′ / Hosu 15′, 39′, 53′, 71′, 84′; Costea 31′, 85′; Ciocan 51′, 57′; Haș 55′, 85′; Torok 76′; Man 78′; Ardelean 79′

🕠 Ora: 17:30
🏟️ Stadion: Locadin (Țețchea)
🌤 Vremea: Parțial noros, 25°C
🏟️ Teren: Bun, ușor denivelat
⚽️ Arbitri: Andrei Pirtea (Oradea) – Jozefinne Schuster (Chistag), Ionuț Baciu (Tilecuș)
⚽️ Observator: Stelian Dem (Peștiș)

Locadin: 1. Alpărean – 16. Fechete, 6. Ad. Filip, 5. L. Popa, 11. C. Gheorghe – 8. D. Varga, 13. Venczel – 18. F. Gheorghe, 10. T. Varga (C), 17. Pușcău (14. Deuts 45′) – 9. Gratiaș (20. Butuc 74′)

Rezerve neutilizate: –
Antr. Mihai Popa

CAO: 12. Ghețe – 6. Man, 15. Tenche, 3. D. Stan, 4. Panti (17. Ioviță 55′) – 11. Balog (2. Ardelean 57′), 8. Haș (C) – 10. Costea, 20. Lezeu (16. Torok 71′), 19. Ciocan (18. Negruțiu 71′) – 7. Hosu

Rezerve neutilizate: 1. Herman – 9. L. Popa
Antr. Florin Farcaș & Dorin Mihuț

Primul duel al noului sezon a deplasat echipa noastră favorită la Țețchea, unde adversar îi era fosta divizionară D, Locadin, într-o întâlnire contând pentru al doilea tur al fazei județene din Cupa României.

Activă în primele cinci minute ale partidei, Locadin avea să se vadă însă destul de repede înghesuită în propria jumătate, alb-verzii conduși de pe banca tehnică de Florin Farcaș și Dorin Mihuț luând inițiativa. Incursiunile șeptarului Hosu și a decarului Costea au creat primele momente de panică la poarta gazdelor, apoi insistențele căpitanul Haș, reluarea lui Daniel Stan cu capul și suita de dribbling-uri a lui Lezeu, toate în primul sfert de oră, punând și ele la încercare apărarea gazdă și al ei “turn de control”, Adrian Filip.

În min. 15 CAO deschidea scorul, o minge lungă ajunge la vârful de conjunctură, Hosu, care reia lobat peste Alpărean de la limita careului mare, 0-1. Golul a fost urmat de ocazii importante, unele chiar rarisime, ale aceluiași Hosu în min. 21, 26 și 30, toate la capătul unor centrări de calitate din partea “aripilor” Sergiu Ciocan și Darius Costea. Peste doar un minut Hosu, ajuns în dreapta, îi întorcea serviciul lui Costea, care însă nu avea să ierte de la aprox. 11 m de poarta adversă, 0-2. Panti a reluat și el la o palmă de stâlpul lui Alpărean la capătul unei noi faze fixe executate excelent de Ciocan, ca mai apoi, în min. 39, același Hosu să stabilească scorul pauzei, 0-3, totul la capătul unei recuperări de calitate a lui Daniel Stan, respectiv a unei acțiuni purtate de Alex Lezeu și Andrei Haș.

După pauză terenul avea să se încline spre poarta Locadinului, iar golurile au început să “curgă” unul după altul, jucătorii alb-verzi având o mulțime de incursiuni periculoase, șuturi de la distanță și oferindu-și “assist-uri” reciproc mai ceva ca la un concurs de pase decisive. Seria a deschis-o Alex Lezeu cu două pase “de gol” pentru Ciocan (min. 51), respectiv Hosu (min. 53), apoi căpitanul Haș a realizat o acțiune specifică pe cont propriu pentru 0-6. Alte două minute aveau să se scurgă “pe ceas” până la 0-7, recuperare inspirată a lui Costea, aflat în poftă mare de joc, centrare, iar golgheterul Ciocan realiza dubla.

Locadin a reușit “să miște” tabela în min. 58, la singura lor acțiune mai periculoasă, centrare de pe stânga a nouarului Gratiaș, reluare de “vârf autentic” a lui Deuts și astfel, Vlad Ghețe se vedea învins la primul (și ultimul) șut pe poartă al gazdelor. După câteva momente de somnolență echipa noastră și-a amintit că se intrase în setul al doilea, astfel că și-a reluat forcingul punctând prin același Hosu după o nouă centrare a neobositului Costea, 1-8 (min. 71), apoi prin Torok după o acțiune a altui nou intrat, Negruțiu. Man, urcat mult în avanposturi avea să puncteze pentru 1-10, apoi Raul Ardelean, intrat în min. 57, trimitea mingea în plasa gazdă pentru a 11-a oară, pasând-ui decisiv peste alte cinci minute aceluiași Marius Hosu, care închidea și setul al doilea, reușind totodată un penta-trick.

Min. 85 avea să fie de coșmar pentru gazde, gazde ce au evoluat oricum minute bune cu un om mai puțin datorită unor accidentări și a băncii de rezerve “subțiri”, acestea încasând două goluri, primul la capătul unei incursiuni a fundașului stânga Ioviță, fază încheiată de Darius Costea, apoi prin neobositul căpitan Andrei Haș, gol la finele unei acțiuni asemănătoare cu cea de la prima sa reușită. Până la final CAO a încercat să închidă și setul trei, dar șuturile lui Ardelean, respectiv Stan, nu au găsit plasa porții lui Alpărean, astfel scorul rămânând 1-14.

Așadar o victorie la scor de maidan pentru team-ul alb-verde la debutul în noul sezon; victorie de moral, dar scontată, în fața unui adversar modest, situat departe din punct de vedere valoric de nivelul unei echipe cu pretenții la nivel județean.